Transliteracja

Transliteracja obsługuje ponad 20 języków. Obejrzyj film poniżej, by dowiedzieć się, na czym polega i jak z niej korzystać. Możesz też wypróbować ją online.

Transliteracja to metoda przekładania jednego systemu pisma na drugi na podstawie podobieństwa fonetycznego. Przy jej użyciu wpisuje się litery w alfabecie łacińskim (np. a, b, c itd.), które są następnie konwertowane na znaki o podobnej wymowie w języku docelowym. Na przykład w transliteracji na hindi możesz wpisać „namaste”, by otrzymać „नमस्ते”, co brzmi jak „namaste”. Podczas pisania może wyświetlić się lista propozycji do wyboru. Pamiętaj jednak, że transliteracja to nie to samo co tłumaczenie – konwersja opiera się na wymowie, a nie znaczeniu.

Transliteracja obsługuje przybliżone mapowanie fonetyczne. Wystarczy więc wpisać przybliżoną wymowę w alfabecie łacińskim, a funkcja transliteracji znajdzie najlepiej pasujące odpowiedniki. Na przykład zarówno „namaste”, jak i „nemaste” zostaną przekształcone w „नमस्ते”.

Aby używać transliteracji, najpierw musisz włączyć Narzędzia do wprowadzania tekstu. Wykonaj instrukcje, by włączyć je w wyszukiwarce Google, Gmailu, YouTube, Tłumaczu, przeglądarce Chrome, systemie operacyjnym Chrome oraz na Dysku Google.

Transliteracja jest oznaczona znakiem z danego języka, np. . Kliknięcie ikony włącza lub wyłącza bieżące narzędzie transliteracji. Kliknięcie strzałki obok niej powoduje wybranie innego narzędzia do wprowadzania tekstu. Po włączeniu transliteracji przycisk staje się ciemnoszary: .

Gdy korzystasz z transliteracji, wpisuj słowo fonetycznie znakami łacińskimi. Podczas pisania zobaczysz listę słów pasujących do tego zapisu. Możesz wybrać słowo z listy, wykonując dowolną z tych czynności:

  • Naciśnij SPACJĘ lub ENTER, by wybrać pierwszą propozycję.
  • Kliknij słowo.
  • Wpisz liczbę znajdującą się obok słowa.
  • Poruszaj się po liście propozycji na stronie przy użyciu klawiszy strzałek W GÓRĘW DÓŁ. Zmieniaj strony klawiszami PAGEUP i PAGEDOWN. Naciśnij SPACJĘ lub ENTER, by wybrać zaznaczone słowo.