akwarela, tusz, papier, 51 × 42 cm w świetle passe-partout
sygn. p. d.: majaberezowska
* Do obiektu zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 1000 zł. Do 500 000 zł wynosi 5% od kwoty wylicytowanej, a powyżej 500 000 wynosi 3% od kwoty wylicytowanej. W Polsce droit de suite reguluje art. 19-195 ustawy o prawach autorskich i pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. z późniejszymi zmianami, zgodnie z obowiązującą w Unii Europejskiej dyrektywą 2001/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 września 2001 r. w sprawie prawa autora do wynagrodzenia z tytułu odsprzedaży oryginalnego egzemplarza dzieła sztuki.
Maja Berezowska Uczyła się prywatnie w pracowni artystycznej w Petersburgu u M. Roericha, by potem zapisać się do SSP W. Gersona oraz krakowskiej ASP u J. Pankiewicza i l.Wyczółkowskiego. Studiowała także w Monachium. Pierwsza wystawa artystki odbyła się we Lwowie w 1916 r. Od 1924 należała do ugrupowania Rytm. W latach 1932–37 mieszkała we Francji, gdzie w Paryżu miała trzy wystawy. W 1942 została aresztowana za znieważenie Hitlera serią karykatur Miłostki słodkiego Adolfa (1935) i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Rvaensbrück i skazana na śmierć. Po wojnie zajmowała się projektowaniem kostiumów i scenografii dla teatrów: Teatru Komedia i Teatru Kameralnego w Warszawie oraz Teatru Polskiego w Poznaniu, Opery Łódzkiej i Teatru Ziemi Łódzkiej, równolegle tworząc erotyki i karykatury. Wykonywała ilustracje do literatury polskiej i światowej, współpracowała z wieloma czasopismami, min: Cyrulik Warszawski, Szpilki, Przekrój. Malowała, również portrety oraz martwe natury kwiatowe.
Czytaj więcej