Misją Google jest uporządkowanie światowych zasobów informacji, tak by stały się powszechnie dostępne i użyteczne.

Mimo młodego wieku naszej firmy, w jej historii wiele się wydarzyło. Od założenia Google w 1998 roku rozwinęliśmy się i służymy milionom ludzi na całym świecie.

Larry poznaje Sergeya

Założyciele – Larry Page i Sergey Brin – poznali się na Uniwersytecie Stanforda w 1995 roku. W 1996 r. mieli już gotową wyszukiwarkę (początkowo nazywaną BackRub), która określała ważność poszczególnych stron na podstawie linków.

Google Inc.

Larry i Sergey nazwali stworzoną przez siebie wyszukiwarkę „Google”. Nazwa ta pochodzi od słowa „googol” – terminu matematycznego, który oznacza jedynkę ze 100 zerami. Firma Google Inc. powstała w 1998 roku, gdy Andy Bechtolsheim, współzałożyciel firmy Sun, wypisał czek na 100 000 dolarów dla podmiotu, który jeszcze wtedy nie istniał.

Poza biurem

Pierwszy doodle Google w 1998 roku miał powiadamiać użytkowników strony głównej, że opiekunowie Google są offline na festiwalu Burning Man w Nevadzie. Teraz działa cały zespół „doodlersów”, który opublikował już ponad 2000 różnych doodli na całym świecie.

Reklama – zrób to sam

W 2000 roku zaprezentowaliśmy AdWords – samoobsługowy program do tworzenia internetowych kampanii reklamowych. Dziś nasze rozwiązania reklamowe, obejmujące reklamy displayowe, reklamy mobilne i wideo, a także proste reklamy tekstowe, które wprowadziliśmy ponad 10 lat temu, pomagają tysiącom firm rozwijać się i odnosić sukcesy.

Gmail: to nie żart

W prima aprilis 2004 roku uruchomiliśmy Gmaila. Nasze podejście do e-maili obejmowało takie funkcje, jak szybkie wyszukiwanie, wielka ilość miejsca i wiadomości grupowane w wątki.

Debiut na giełdzie

18 sierpnia 2004 roku w ramach pierwszej oferty publicznej na giełdzie na Wall Street emitujemy 19 605 052 akcji zwykłych klasy A.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

W 2004 r. przejęliśmy firmę Keyhole zajmującą się tworzeniem cyfrowych map, a w 2005 roku wprowadziliśmy Mapy Google i Google Earth. Dziś z Map można uzyskać informacje o korkach, trasy dojazdu transportem publicznym i zdjęcia z poziomu ulicy, a Earth umożliwia poznanie oceanów i Księżyca.

Wejdź na wizję

W 2006 roku przejęliśmy YouTube – witrynę do udostępniania filmów online. Dziś co minutę do serwisu przesyłanych jest 500 godzin filmów. Filmy o kotach, dziennikarstwo obywatelskie, spoty kandydatów na polityków i podwójne tęcze już nigdy nie będą takie same.

Nadciąga mały zielony robot

W 2007 roku w lawinie plotek o „googlefonie” przedstawiliśmy Androida – otwartą platformę na komórki oraz ogłosiliśmy powstanie sojuszu Open Handset Alliance.

Komiks znany na całym świecie

Świat dowiedział się o Google Chrome dzień wcześniej niż planowaliśmy – komiks przedstawiający naszą nową przeglądarkę o otwartym kodzie źródłowym został wysłany wcześniej, niż zaplanowaliśmy. Oficjalna premiera odbyła się 2 września 2008 roku.

Prezes zarządu i przewodniczący rady nadzorczej

Larry Page, pierwszy prezes zarządu Google (do 2001 r.), ponownie piastuje to stanowisko od kwietnia 2011 roku. Przez 10 lat funkcję tę pełnił Eric Schmidt – obecny prezes wykonawczy.

Google+

W czerwcu 2011 r. przedstawiliśmy projekt Google+, którego celem jest umożliwienie dzielenia się rzeczami w sieci z uwzględnieniem niuansów i bogactwa prawdziwego życia, a także poprawa wszystkich usług Google dzięki uwzględnieniu ludzi, ich relacji oraz zainteresowań.

Historia Google w szczegółach

Fakty o Google

 • Rok założenia
  1998
 • Założyciele
  Larry Page i Sergey Brin
 • Rejestracja spółki
  4 września 1998 r.
 • Wejście na giełdę (NASDAQ)
  19 sierpnia 2004 r.
 • Siedziba główna
  1600 Amphitheatre Parkway
  Mountain View
  CA 94043, USA