Zabezpieczanie haseł

Hasła to pierwsza linia obrony przed cyberprzestępcami. Najważniejsze to wybrać silne hasła, inne dla każdego z ważnych kont. Poza tym warto regularnie je zmieniać. Poniższe wskazówki pomogą Ci utworzyć silne hasła i zadbać o ich bezpieczeństwo.

Na ważnych kontach w takich usługach, jak np. poczta e-mail i bankowość internetowa, używaj unikalnych haseł.

Wybranie tego samego hasła dla wszystkich kont internetowych przypomina używanie tego samego klucza do zamykania swojego domu, samochodu i biura. Jeśli przestępca uzyska dostęp do jednego z nich, pozostałe stoją przed nim otworem. Dlatego do newslettera internetowego nie używaj tego samego hasła co do poczty e-mail lub konta bankowego. Korzystanie z wielu haseł jest nieco mniej wygodne, ale znacznie bezpieczniejsze.

Hasła należy trzymać w bezpiecznym miejscu, które nie jest łatwo widoczne.

Zapisanie haseł nie musi być złym pomysłem. Jeśli jednak to zrobisz, nie zostawiaj ich na widoku – na komputerze lub biurku.

Używaj długich haseł złożonych z cyfr, liter i symboli.

Im dłuższe jest hasło, tym trudniej je zgadnąć. Dlatego utwórz długie hasło, by zabezpieczyć swoje informacje. Dodanie cyfr, symboli i liter różnej wielkości jeszcze bardziej utrudnia odgadnięcie lub złamanie Twojego hasła. Nie używaj haseł typu „123456” lub „hasło” i unikaj stosowania w nich publicznie dostępnych informacji, takich jak Twój numer telefonu. Nie jest to ani oryginalne, ani bezpieczne.

Należy wykorzystać wyrażenie znane tylko sobie.

Możesz na przykład wymyślić wyrażenie odnoszące się do konkretnej witryny, tak by było je łatwiej zapamiętać, które będziesz znać tylko Ty. W przypadku poczty można na przykład wyjść od zdania „Moi znajomi Tomek i Justyna przysyłają mi raz dziennie śmiesznego e-maila”, a następnie odtworzyć je z użyciem liter i cyfr. „MzTiJpm1dsem” jest hasłem zapewniającym wielość kombinacji. Procedurę tę warto powtórzyć w innych witrynach.

Skonfiguruj opcje odzyskiwania hasła i dbaj o ich aktualność.

Jeśli zapomnisz hasła lub Twoje konto zostanie zablokowane, musisz mieć sposób, by je odzyskać. W przypadku konieczności zresetowania hasła wiele witryn może przesłać e-maila na Twój zapasowy adres e-mail, więc dbaj o jego aktualność i pamiętaj, by mieć dostęp do tego konta.

Czasami możesz też dodać do profilu numer telefonu, by otrzymać SMS‑em kod resetujący hasło. Zapisanie numeru komórki na koncie jest jednym z najłatwiejszych i najbardziej niezawodnych sposobów zabezpieczenia konta.

Na przykład dostawcy usług mogą za pomocą Twojego numeru telefonu utrudnić zadanie osobom, które chcą włamać się na Twojego konto. Poza tym, jeśli utracisz dostęp do konta, mogą Ci wysłać kod weryfikacyjny na telefon. Podanie Google zapasowego numeru telefonu nie spowoduje zapisania Cię na listy marketingowe. Nie zwiększy się też liczba połączeń od telemarketerów.

Komórka jest bezpieczniejszą metodą identyfikacji niż zapasowy adres e‑mail lub pytanie bezpieczeństwa, bo w przeciwieństwie do nich, telefon masz przy sobie.

Jeśli jednak nie możesz lub nie chcesz dodać numeru telefonu do konta, wiele witryn prosi o wybranie pytania weryfikującego Twoją tożsamość, gdy zapomnisz hasła. Jeśli usługa pozwala utworzyć własne pytanie, spróbuj wymyślić takie, na które tylko Ty znasz odpowiedź i nie jest nią coś, co opublikowałeś publicznie lub udostępniłeś w mediach społecznościowych.

Postaraj się, by odpowiedź była unikalna, ale łatwa do zapamiętania – pomoże Ci w tym powyższa wskazówka. Dzięki temu, nawet jeśli ktoś zgadnie odpowiedź, nie będzie wiedzieć, jak ją poprawnie napisać. Ty koniecznie musisz pamiętać tę odpowiedź. Jeśli ją zapomnisz, być może nigdy nie odzyskasz swojego konta.

Narzędzia bezpieczeństwa

Odkryj pięć najważniejszych funkcji bezpieczeństwa online opracowanych przez Google, które pomagają chronić Twoją rodzinę w internecie.

Konto Google

Jeszcze lepsze zabezpieczanie konta Google

Jeśli chcesz dodać kolejny poziom zabezpieczeń do swojego konta Google, włącz weryfikację dwuetapową. Wówczas próba zalogowania się na to konto z nieznanego komputera spowoduje, że Google wyśle na Twój telefon komórkowy odpowiedni kod dostępu. Dzięki temu nawet gdy ktoś wykradnie lub odgadnie Twoje hasło, nie będzie mógł zalogować się na Twoje konto, bo nie będzie mieć Twojego telefonu. Teraz możesz chronić swoje dane, korzystając ze znanej sobie informacji (hasła) i posiadanego przedmiotu (telefonu).

Więcej informacji

Kliknij swoją nazwę użytkownika lub zdjęcie w prawym górnym rogu, a potem kliknij Konto, by otworzyć ustawienia.

U góry kliknij Bezpieczeństwo. W sekcji Hasło kliknij Skonfiguruj obok etykiety „Weryfikacja dwuetapowa”.

Zobaczysz szczegółowe instrukcje konfigurowania tej funkcji.

Następnie wyświetlą się ustawienia weryfikacji dwuetapowej. Przejrzyj je i dodaj zapasowe numery telefonów.

Gotowe. Przy następnym logowaniu otrzymasz SMS-a z kodem weryfikacyjnym.

Chrome

Przeglądanie internetu z zachowaniem prywatności

Jeśli chcesz przeglądać internet z zachowaniem prywatności, użyj trybu incognito w przeglądarce Chrome na komputerze, tablecie lub telefonie. W tym trybie otwierane strony i pobierane pliki nie są zapisywane w historii przeglądania ani pobierania w Chrome.

Więcej informacji

Kliknij kolejno menu Chrome na pasku narzędzi przeglądarki → Nowe okno incognito.

Otworzy się nowe okno z ikoną incognito w rogu. Aby wyłączyć tryb, wystarczy zamknąć to okno.

Konto Google

Konto Google dostosowane do Twoich potrzeb

Na stronie ustawień konta Google możesz zobaczyć usługi i informacje powiązane z tym kontem oraz zmienić ustawienia bezpieczeństwa i prywatności.

Więcej informacji

Kliknij swoją nazwę użytkownika lub zdjęcie w prawym górnym rogu, a potem kliknij Konto, by otworzyć ustawienia.

Konto Google

Alerty o pojawieniu się Twojego imienia i nazwiska w sieci

Dzięki funkcji „Ja w internecie” możesz dowiedzieć się, co widzą inne osoby, gdy szukają Cię w Google, oraz zarządzać tymi informacjami. Pozwala ona ustawić Alerty Google, które monitorują, czy informacje o Tobie pojawiają się w internecie, i automatycznie podpowiada zapytania, na które warto zwrócić uwagę.

Więcej informacji

Zaloguj się na konto Google i przejdź do sekcji Ja w internecie.

Kliknij Zarządzaj alertami sieciowymi, a potem kliknij czerwony przycisk, by utworzyć alert.

Twoje imię i nazwisko pojawi się w polu tekstowym. Kliknij to pole, by zobaczyć więcej sugerowanych alertów.

Kliknij Dodaj, by dodać alert. Kliknij ikonę ołówka, by wprowadzić zmiany, lub ikonę kosza, by usunąć alert.

W menu Częstotliwość wybierz częstotliwość alertów.

Konto Google

Zarządzanie danymi zapisanymi na koncie Google

Panel Google pokazuje informacje o danych przechowywanych na Twoim koncie Google i ogólne informacje o ostatniej aktywności na nim. W tym jednym miejscu możesz łatwo przeglądać swoje dane i aktywność oraz zmieniać ustawienia takich usług jak Blogger, Kalendarz, Dokumenty, Google+ itp.

Więcej informacji

Otwórz Panel, by zobaczyć podsumowanie danych powiązanych z Twoim kontem Google i w razie potrzeby zmienić ustawienia osobiste.

Możesz tam przeglądać dane zapisane na Twoim koncie Google i zarządzać nimi.

Zobacz więcej narzędzi bezpieczeństwa