Unikanie oszustw

Nie, najprawdopodobniej nie jesteś zwycięzcą wygrałeś na loterii. Nie możesz tyle zarobić, pracując z domu. A ta okazja naprawdę może być zbyt dobra, by była prawdziwa.

Internet to świetne miejsce, ale nie każdy jego użytkownik ma dobre intencje. Poznaj trzy proste sposoby, by uniknąć oszustów i zachować bezpieczeństwo w sieci.

Strzeż się prezentów od nieznajomych

Wiadomość jest prawdopodobnie oszustwem, jeśli zawiera gratulacje z okazji bycia milionowym gościem witryny, oferuje tablet lub inną nagrodę za wypełnienie ankiety lub zachwala szybkie i łatwe metody zarabiania albo znalezienia pracy („szybko stań się bogaty, pracując w domu zaledwie przez dwie godziny dziennie!”). Jeśli ktoś twierdzi, że coś wygrywasz i prosi Cię o wypełnienie formularza z pytaniami o Twoje dane osobowe, nawet nie próbuj tego robić. Nawet jeśli nie klikniesz przycisku „Prześlij”, Twoje informacje mogą trafić do oszustów od razu po wypełnieniu pola w formularzu.

Jeśli otrzymasz od znajomej osoby wiadomość, która zupełnie do niej nie pasuje, może to oznaczać, że cyberprzestępca przejął jej konto i próbuje wyłudzić od Ciebie pieniądze lub informacje. Zanim odpowiesz, dokładnie to przemyśl. Typowa metoda to prośba o pilne przesłanie pieniędzy tłumaczona tym, że nadawca ma kłopoty w innym kraju lub że skradziono mu telefon, więc nie może zadzwonić. Wiadomość może też zachęcać do kliknięcia linku, rzekomo by zobaczyć zdjęcie, artykuł lub film. W rzeczywistości link prowadzi na stronę, która może wykraść Twoje dane, dlatego zastanów się, zanim go klikniesz.

Szukaj informacji

Kupując w internecie, sprawdź informacje o sprzedawcy i uważaj na podejrzanie niskie ceny – zachowuj się tak samo, jak na zakupach w lokalnym sklepie. Sprawdzaj niewiarygodnie korzystne oferty. Nikt nie lubi być podstępem nakłaniany do zakupu podrobionego produktu. Sprzedawcy oferujący za darmo lub z 90% rabatem drogie towary lub usługi, które zwykle nie są przeceniane, najprawdopodobniej nie mają dobrych intencji. Jeśli korzystasz z Gmaila, na górze ekranu może pojawić się ostrzeżenie, gdy będziesz czytać e-maila, którego nasz system uzna za potencjalne oszustwo. W przypadku pojawienia się tego ostrzeżenia zastanów się dobrze, zanim odpowiesz na taką wiadomość.

Uważaj na oszustwa z wykorzystaniem marki Google. Google nie organizuje loterii. Nie pobieramy opłat za szkolenie nowych pracowników. Jeśli otrzymasz e-maila z informacją, że czeka na Ciebie posada w Google, ale przed podjęciem pracy musisz zapłacić za szkolenie, jest to oszustwo. Uważaj na ludzi twierdzących, że sprzedają samochody z użyciem Portfela Google. Dowiedz się więcej o różnych oszustwach z wykorzystaniem marki Google.

W przypadku wątpliwości nie warto ryzykować

Czy jakaś reklama lub oferta budzi niepokój? Warto zaufać swojej intuicji. Klikaj reklamy lub rób zakupy tylko w sprawdzonych, bezpiecznych i zaufanych witrynach.

Wiele platform dla sklepów internetowych prowadzi programy dla zaufanych sprzedawców. Profil takiego sprzedawcy jest zwykle w jakiś sposób oznaczony jako sprawdzony. Upewnij się, że taki symbol lub certyfikat jest prawdziwy, przeglądając zasady danej platformy zakupowej. Jeśli platforma nie prowadzi takiego programu, sprawdź liczbę i treść opinii dotyczących danego sprzedawcy.

Jeśli klikniesz lub zobaczysz nieodpowiednią reklamę w Google, daj nam znać, a podejmiemy właściwe działania.