Zapobieganie kradzieży tożsamości

Podobnie jak włamywacze i złodzieje, cyberprzestępcy stosują różne sposoby kradzieży danych osobowych i pieniędzy. Tak jak nie dajesz włamywaczowi kluczy do swojego domu, zabezpiecz się też przed przestępstwami w internecie. Naucz się rozpoznawać typowe sztuczki przestępców, by nie dać się oszukać w internecie i zapobiec kradzieży swojej tożsamości. Oto kilka prostych wskazówek.

Nie odpowiadaj na podejrzane e-maile, wiadomości na czacie ani komunikaty na stronie internetowej, które nakłaniają Cię do podania danych osobowych lub finansowych

Zawsze zachowuj ostrożność, gdy zobaczysz wiadomość lub komunikat z pytaniem o Twoje dane osobowe lub trafisz na nieznaną stronę internetową, która prosi o podanie którychkolwiek z tych informacji:

  • nazwa użytkownika,
  • hasło,
  • numer PESEL,
  • numer konta bankowego,
  • kod PIN,
  • pełny numer karty kredytowej,
  • nazwisko panieńskie matki,
  • Twoja data urodzenia.

Nie wypełniaj żadnych formularzy ani pól na ekranach logowania, do których linki znajdują się w tego typu wiadomościach. Gdy ktoś podejrzany zachęca Cię do wpisania danych osobowych w formularzu, nie rób tego. Nawet jeśli nie klikniesz przycisku „Prześlij”, Twoje informacje mogą trafić do złodziei tożsamości od razu po wypełnieniu pola w formularzu.

Jeśli otrzymasz od znajomej osoby wiadomość, która zupełnie do niej nie pasuje, może to oznaczać, że cyberprzestępca przejął jej konto i próbuje wyłudzić od Ciebie pieniądze lub informacje. Zanim odpowiesz, dokładnie to przemyśl. Typowa metoda to prośba o pilne przesłanie pieniędzy tłumaczona tym, że nadawca ma kłopoty w innym kraju lub że skradziono mu telefon, więc nie może zadzwonić. Wiadomość może też zachęcać do kliknięcia linku, rzekomo by zobaczyć zdjęcie, artykuł lub film. W rzeczywistości link prowadzi na stronę, która może wykraść Twoje dane, dlatego zastanów się, zanim go klikniesz.

Nigdy nie podawaj swojego hasła na stronie, która otworzyła się po kliknięciu linku w niewiarygodnym e-mailu lub wiadomości na czacie

Nawet jeśli sądzisz, że to zaufana strona (np. banku), lepiej wejść na nią bezpośrednio, korzystając z zakładki lub wpisując jej adres w przeglądarce.

Nie wysyłaj swojego hasła e-mailem ani nikomu go nie ujawniaj

Hasła to klucze do kont i usług online, więc tak jak w życiu codziennym, uważaj, komu je powierzasz. Rzetelne strony i usługi nie proszą o przesłanie hasła e-mailem, więc nie reaguj na prośby tego typu.

Hasła są bardzo ważne, więc zastanów się dwa razy, zanim je komuś ujawnisz – nawet znajomym lub rodzinie. Gdy to zrobisz, ryzykujesz, że ktoś nieodpowiednio wykorzysta Twoje konta, np. przeczyta informacje, które wolisz zachować dla siebie, lub użyje konta w sposób, którego nie pochwalasz. Powiedzmy, że podajesz komuś hasło do swojej poczty. Ta osoba może przeczytać Twoje osobiste wiadomości i użyć konta e-mail, by dostać się na Twoje konta w innych usługach online (np. w serwisie społecznościowym czy banku) albo podszyć się pod Ciebie. Jeśli ujawnisz komuś swoje hasło, nie będziesz mieć już pewności, że jest ono bezpieczne. Ta osoba może celowo lub przypadkowo przekazać je dalej.

Zachowaj szczególną ostrożność przed zalogowaniem się online

Sprawdzaj informacje o połączeniu ze stroną.

Najpierw zwróć uwagę, czy URL w pasku adresu przeglądarki wygląda na prawdziwy. Sprawdź też, czy adres internetowy zaczyna się ciągiem https://, który oznacza, że połączenie ze stroną jest szyfrowane, a tym samym bardziej odporne na próby przechwycenia lub zmiany danych. W niektórych przeglądarkach przed https:// w pasku adresu widać ikonę kłódki, która jasno wskazuje, że połączenie jest szyfrowane i bezpieczniejsze.

Zgłaszaj oszustwa i podejrzane e-maile

Możesz to robić w większości usług poczty e-mail (także w Gmailu). Zgłoszenie takiej wiadomości w Gmailu blokuje nadawcę, który nie będzie już mógł wysyłać do Ciebie e-maili, a naszemu zespołowi ds. nadużyć pozwala powstrzymać podobne ataki.