Podstawy bezpieczeństwa rodziny

Dla zapracowanych rodziców mamy kilka porad, jak zadbać o bezpieczeństwo rodziny w internecie.

  1. Porozmawiaj ze swoją rodziną o bezpieczeństwie online. Dokładnie wyjaśnij obowiązujące zasady i oczekiwania związane z korzystaniem z urządzeń lub usług oraz możliwe konsekwencje ich nieodpowiedniego użytkowania. Co najważniejsze, upewnij się, że przy podejmowaniu trudniejszych decyzji członkowie rodziny bez wahania poproszą o radę. Dzięki temu będą czuli się bezpieczniej podczas samodzielnego przeglądania internetu oraz będą wiedzieć, że z pytaniami mogą zwrócić się do Ciebie.
  2. Korzystaj z urządzeń i usług razem z innymi członkami rodziny. To dobry sposób, by nauczyć innych członków rodziny, jak bezpiecznie poruszać się po internecie. Dzięki temu możesz też na bieżąco omawiać pojawiające się tematy związane z bezpieczeństwem online.
  3. Omów usługi i strony internetowe. Porozmawiaj z członkami rodziny o tym, na jakie strony lubią wchodzić i jakie są dla nich odpowiednie.
  4. Naucz rodzinę dobrych praktyk w zakresie ochrony haseł. Pokaż członkom swojej rodziny, jak korzystać z bezpiecznych haseł w internecie. Przypomnij im, by nikomu nie ujawniali swoich haseł – być może z wyjątkiem zaufanych dorosłych, np. rodziców. Upewnij się, że mają nawyk wylogowywania się ze swoich kont internetowych, gdy skończą z nich korzystać na publicznym komputerze w szkole, kafejce czy bibliotece.
  5. Używaj ustawień prywatności i udostępniania. Jest wiele serwisów, w których można dzielić się swoimi przemyśleniami, zdjęciami, filmami, aktualnymi informacjami itp. Większość tych usług ma ustawienia prywatności oraz opcje pozwalające określić, kto może zobaczyć publikowane przez Ciebie treści. Porozmawiaj z rodziną o tym, co można, a czego nie należy udostępniać publicznie. Przypomnij im, by szanowali prywatność innych – nie ujawniali osobistych szczegółów o rodzinie lub znajomych oraz nie podawali imion i nazwisk osób w treściach, które udostępniają publicznie.
  6. Sprawdzaj ograniczenia wiekowe. Wiele usług internetowych (także te od Google) ma ograniczenia wiekowe, które określają, jacy użytkownicy mogą korzystać z tych usług. Aby na przykład utworzyć konto Google, trzeba być w określonym wieku. Z kolei niektóre usługi Google są dostępne tylko dla tych użytkowników, którzy ukończyli 18 lat. Zanim pozwolisz swojemu dziecku założyć konto w jakimś serwisie, zawsze sprawdź obowiązujące tam warunki usługi. W razie potrzeby dokładnie wyjaśnij też dzieciom, z których witryn i usług mogą korzystać.
  7. Naucz rodzinę odpowiedzialnej komunikacji. Pamiętaj o tej regule: jeśli nie masz odwagi powiedzieć czegoś drugiej osobie w twarz, nie wysyłaj tego SMS-em, e-mailem lub na czacie ani nie publikuj w komentarzu na czyjejś stronie. Wyjaśnij, jak to, co piszemy w internecie, może wpływać na uczucia innych osób, oraz wymień zasady właściwej komunikacji, które będą obowiązywać Twoją rodzinę.
  8. Porozmawiaj z innymi dorosłymi. Skonsultuj się ze znajomymi, krewnymi, nauczycielami, trenerami lub pedagogami. Inni rodzice oraz specjaliści, którzy pracują z dziećmi, mogą być świetnym źródłem wskazówek, jak należy postępować – szczególnie podczas korzystania z urządzeń i usług, które nie są Ci dobrze znane.
  9. Chroń komputer i tożsamość. Używaj programu antywirusowego i regularnie go aktualizuj – chyba że masz Chromebooka (który nie potrzebuje takiego oprogramowania). Porozmawiaj z rodziną o różnych rodzajach danych osobowych (takich jak numer PESEL, numer telefonu czy adres zamieszkania), których nie należy publikować w internecie. Poproś ich, by nie przyjmowali plików ani nie otwierali załączników z e-maili od nieznajomych.
  10. Działaj konsekwentnie. Dbanie o bezpieczeństwo to nie jednorazowe zadanie – urządzenia i usługi się zmieniają, podobnie jak potrzeby Twojej rodziny. Musisz zajmować się tym na bieżąco. Przypominaj podstawowe zasady obowiązujące członków rodziny, sprawdzaj, jak sobie radzą, i regularnie omawiaj istotne tematy.

Narzędzia bezpieczeństwa

Odkryj pięć najważniejszych funkcji bezpieczeństwa opracowanych przez Google, które pomagają chronić Twoją rodzinę w internecie.

Google Play

Kontrola rodzicielska do filtrowania aplikacji wg oceny treści

Możesz użyć funkcji kontroli rodzicielskiej, by ograniczyć wyświetlanie treści, które można pobrać lub kupić w Google Play. W ten sposób łatwiej znajdziesz treści odpowiednie dla Ciebie i Twojej rodziny.

Więcej informacji

Otwórz aplikację Sklep Play na swoim urządzeniu.

Kliknij ikonę menu w lewym górnym rogu.

Kliknij Ustawienia.

Kliknij Kontrola rodzicielska.

Włącz Kontrolę rodzicielską.

Utwórz kod PIN.

Kliknij Aplikacje i gry.

Wybierz poziom dojrzałości.

YouTube

Ustawianie filtra nieodpowiednich treści

Jeśli podczas przeglądania YouTube nie chcesz widzieć treści z ograniczeniem wiekowym lub przeznaczonych dla dorosłych, przewiń na dół dowolnej strony w YouTube i włącz tryb bezpieczny. Tryb bezpieczny pomaga odfiltrować treści, które mogą budzić zastrzeżenia, z wyników wyszukiwania, sekcji podobnych filmów, playlist oraz stron z programami telewizyjnymi lub filmami.

Więcej informacji

Przewiń na dół dowolnej strony w YouTube i kliknij menu w sekcji Bezpieczeństwo.

Wybierz opcję Włącz lub Wyłącz, by włączyć lub wyłączyć tryb bezpieczny.

Aby zablokować to ustawienie, zaloguj się na swoje konto Google.

Po zalogowaniu się zobaczysz opcję blokady ustawienia.

Chrome

Kontrolowanie treści internetowych dostępnych dla rodziny

Jeśli chcesz kontrolować, jakie strony internetowe mogą przeglądać członkowie Twojej rodziny, użyj funkcji nadzorowanych użytkowników w Google Chrome. Pozwala ona sprawdzić listę stron, na które wszedł dany użytkownik, i zablokować te, które powinny być dla niego niedostępne.

Więcej informacji

Aby skonfigurować nadzorowanego użytkownika na Chromebooku, na głównym ekranie logowania kliknij Dodaj użytkownika.

W prawej części ekranu wybierz Utwórz użytkownika nadzorowanego.

Kliknij Utwórz użytkownika nadzorowanego.

Zaloguj się na konto, na którym będziesz zarządzać użytkownikiem nadzorowanym, i kliknij Dalej.

Wybierz dla użytkownika nadzorowanego nazwę, hasło i zdjęcie. Kliknij Dalej.

Android

Ustawianie dostępu tylko do wybranych aplikacji i gier

Chcesz podzielić się tabletem z inną osobą bez udostępniania jej wszystkich swoich danych? Na tablecie z Androidem 4.3 lub nowszym możesz utworzyć ograniczone profile, które ograniczają dostęp innych użytkowników do funkcji i zawartości urządzenia.

Więcej informacji

Jeśli jesteś właścicielem tabletu, wybierz kolejno Ustawienia → Użytkownicy → Dodaj użytkownika lub profil.

Kliknij kolejno Profil ograniczony → Nowy profil, a potem wpisz nazwę profilu.

Użyj przełączników Wł./Wył. i ustawień, by określić dostęp do funkcji, ustawień i aplikacji.

Naciśnij przycisk zasilania, by wrócić do ekranu blokady, a potem kliknij ikonę nowo utworzonego profilu.

Po zakończeniu konfiguracji ekran główny jest pusty. Kliknij ikonę Wszystkie aplikacje, by zacząć korzystać z nowego profilu.

Zobacz więcej narzędzi bezpieczeństwa