Korzystanie z zabezpieczonych sieci

Warto zachować szczególną ostrożność, korzystając z internetu przez sieć, której nie znasz lub nie ufasz – na przykład Wi-Fi w lokalnej kawiarni. Dostawca usług może monitorować cały ruch w swojej sieci i w ten sposób przechwytywać informacje osobiste.

Jeśli jednak używasz usługi szyfrującej Twoje połączenie z usługą internetową, podglądanie Twojej aktywności przez inną osobę będzie znacznie utrudnione. Na przykład domyślnie szyfrujemy połączenie między Twoim komputerem a Gmailem – to pomaga zapobiegać przechwyceniu informacji o Twojej aktywności w Google przez innych. Takie zabezpieczenie (określane jako szyfrowanie SSL sesji) domyślnie działa też wtedy, gdy zalogujesz się na Dysk Google lub do jednej z wielu innych usług.

Korzystając z internetu, sprawdzaj informacje o połączeniu z witryną.

Najpierw zwróć uwagę, czy URL w pasku adresu przeglądarki wygląda na prawdziwy. Sprawdź też, czy adres internetowy zaczyna się ciągiem https://, który oznacza, że połączenie ze stroną jest szyfrowane, a tym samym bardziej odporne na próby przechwycenia lub zmiany danych. W niektórych przeglądarkach przed https:// w pasku adresu widać ikonę kłódki, która jasno wskazuje, że połączenie jest szyfrowane i bezpieczniejsze.

Jeśli łączysz się przez publiczną sieć Wi-Fi i połączenie nie jest szyfrowane, każdy w pobliżu może monitorować informacje przesyłane między Twoim komputerem a hotspotem Wi-Fi. Podczas korzystania z publicznych sieci nie wykonuj żadnych ważnych czynności, takich jak korzystanie z internetowego konta bankowego czy robienie zakupów.

Jeśli korzystasz z Wi-Fi w domu, zabezpiecz router hasłem. Zamiast używać domyślnego hasła do routera, które jest znane przestępcom, wystarczy postępować według instrukcji podanych przez dostawcę usług internetowych lub producenta routera, by ustawić własne hasło. Jeśli przestępcy uzyskają dostęp do routera, mogą zmienić ustawienia i śledzić Twoją aktywność online.

Ponadto zabezpiecz domową sieć Wi-Fi, by inni ludzie nie mogli z niej korzystać – będzie to kolejna warstwa zabezpieczeń. Oznacza to utworzenie hasła chroniącego sieć Wi-Fi. Podobnie jak w przypadku innych haseł, pamiętaj, by było ono długim, unikalnym zestawem cyfr, liter i symboli – utrudni to jego odgadnięcie. Podczas konfigurowania sieci wybierz ustawienie WPA2, które daje bardziej zaawansowaną ochronę.

Narzędzia bezpieczeństwa

Odkryj pięć najważniejszych funkcji bezpieczeństwa online opracowanych przez Google, które pomagają chronić Twoją rodzinę w internecie.

Konto Google

Jeszcze lepsze zabezpieczanie konta Google

Jeśli chcesz dodać kolejny poziom zabezpieczeń do swojego konta Google, włącz weryfikację dwuetapową. Wówczas próba zalogowania się na to konto z nieznanego komputera spowoduje, że Google wyśle na Twój telefon komórkowy odpowiedni kod dostępu. Dzięki temu nawet gdy ktoś wykradnie lub odgadnie Twoje hasło, nie będzie mógł zalogować się na Twoje konto, bo nie będzie mieć Twojego telefonu. Teraz możesz chronić swoje dane, korzystając ze znanej sobie informacji (hasła) i posiadanego przedmiotu (telefonu).

Więcej informacji

Kliknij swoją nazwę użytkownika lub zdjęcie w prawym górnym rogu, a potem kliknij Konto, by otworzyć ustawienia.

U góry kliknij Bezpieczeństwo. W sekcji Hasło kliknij Skonfiguruj obok etykiety „Weryfikacja dwuetapowa”.

Zobaczysz szczegółowe instrukcje konfigurowania tej funkcji.

Następnie wyświetlą się ustawienia weryfikacji dwuetapowej. Przejrzyj je i dodaj zapasowe numery telefonów.

Gotowe. Przy następnym logowaniu otrzymasz SMS-a z kodem weryfikacyjnym.

Chrome

Przeglądanie internetu z zachowaniem prywatności

Jeśli chcesz przeglądać internet z zachowaniem prywatności, użyj trybu incognito w przeglądarce Chrome na komputerze, tablecie lub telefonie. W tym trybie otwierane strony i pobierane pliki nie są zapisywane w historii przeglądania ani pobierania w Chrome.

Więcej informacji

Kliknij kolejno menu Chrome na pasku narzędzi przeglądarki → Nowe okno incognito.

Otworzy się nowe okno z ikoną incognito w rogu. Aby wyłączyć tryb, wystarczy zamknąć to okno.

Konto Google

Konto Google dostosowane do Twoich potrzeb

Na stronie ustawień konta Google możesz zobaczyć usługi i informacje powiązane z tym kontem oraz zmienić ustawienia bezpieczeństwa i prywatności.

Więcej informacji

Kliknij swoją nazwę użytkownika lub zdjęcie w prawym górnym rogu, a potem kliknij Konto, by otworzyć ustawienia.

Konto Google

Alerty o pojawieniu się Twojego imienia i nazwiska w sieci

Dzięki funkcji „Ja w internecie” możesz dowiedzieć się, co widzą inne osoby, gdy szukają Cię w Google, oraz zarządzać tymi informacjami. Pozwala ona ustawić Alerty Google, które monitorują, czy informacje o Tobie pojawiają się w internecie, i automatycznie podpowiada zapytania, na które warto zwrócić uwagę.

Więcej informacji

Zaloguj się na konto Google i przejdź do sekcji Ja w internecie.

Kliknij Zarządzaj alertami sieciowymi, a potem kliknij czerwony przycisk, by utworzyć alert.

Twoje imię i nazwisko pojawi się w polu tekstowym. Kliknij to pole, by zobaczyć więcej sugerowanych alertów.

Kliknij Dodaj, by dodać alert. Kliknij ikonę ołówka, by wprowadzić zmiany, lub ikonę kosza, by usunąć alert.

W menu Częstotliwość wybierz częstotliwość alertów.

Konto Google

Zarządzanie danymi zapisanymi na koncie Google

Panel Google pokazuje informacje o danych przechowywanych na Twoim koncie Google i ogólne informacje o ostatniej aktywności na nim. W tym jednym miejscu możesz łatwo przeglądać swoje dane i aktywność oraz zmieniać ustawienia takich usług jak Blogger, Kalendarz, Dokumenty, Google+ itp.

Więcej informacji

Otwórz Panel, by zobaczyć podsumowanie danych powiązanych z Twoim kontem Google i w razie potrzeby zmienić ustawienia osobiste.

Możesz tam przeglądać dane zapisane na Twoim koncie Google i zarządzać nimi.

Zobacz więcej narzędzi bezpieczeństwa