Jak pomagamy bronić się przed oszustami

Podobnie jak w świecie rzeczywistym, w internecie można spotkać oszustów. Google na różne sposoby pomaga chronić Cię przed oszustwami.

Blokowanie niewłaściwych reklam (i reklamodawców)

Nasze zasady bardzo jasno określają, kto może pokazywać swoje reklamy, używając narzędzi Google. Zasady dotyczące reklam opracowaliśmy z myślą o bezpieczeństwie i zaufaniu użytkowników. Na przykład nie zezwalamy na reklamy ze złośliwym oprogramowaniem do pobrania, podrabianymi towarami czy niejasnymi metodami płatności. Jeśli wykryjemy nieuczciwą reklamę, blokujemy ją i na zawsze rezygnujemy ze współpracy z danym reklamodawcą.

Jasne zasady opłat

Jeden ze sposobów zarabiania przez przestępców internetowych polega na wykorzystaniu czyjegoś komputera lub telefonu do zrobienia czegoś, za co właściciel urządzenia będzie musiał zapłacić, a pieniądze trafią do przestępców. Przykładowa metoda to stworzenie aplikacji, która powoduje, że telefon wysyła SMS-y lub dzwoni pod numery o podwyższonej płatności. Naliczone opłaty są przekazywane oszustowi.

Na telefonach z Androidem możesz sprawdzić, do czego aplikacja będzie wykorzystywać telefon. Te informacje znajdziesz w opisie jej uprawnień dostępnym w Google Play. Przeczytaj go przed pobraniem aplikacji, by podjąć właściwą decyzję o korzystaniu z niej. Gdy na przykład zechcesz pobrać nową aplikację z dzwonkami, może się okazać, że będzie ona mogła nawiązywać połączenia bez Twojej wiedzy. Jeśli stwierdzisz, że to podejrzane, nie instaluj aplikacji.

Na nowszych urządzeniach z Androidem damy Ci znać, jeśli aplikacja będzie chciała wysłać SMS-a na numer telefonu, który skutkuje naliczeniem dodatkowych opłat. Możesz wówczas pozwolić aplikacji na wysłanie wiadomości lub ją zablokować.