Rodzaje danych o lokalizacji używanych przez Google

Usługi Google mogą wykorzystywać różne rodzaje informacji dotyczących lokalizacji.

Pośrednie informacje o lokalizacji to informacje, które nie umożliwiają nam określenia lokalizacji urządzenia, ale na ich podstawie możemy wnioskować, że użytkownik interesuje się danym miejscem lub się w nim znajduje. Przykładem takich danych może być ręcznie wpisane zapytanie dotyczące wyszukiwania określonego miejsca. Pośrednie informacje o lokalizacji mogą być wykorzystywane na kilka sposobów. Na przykład zapytanie „Wieża Eiffla” pozwala nam wnioskować, że użytkownik może być zainteresowany informacjami o miejscach w pobliżu Paryża, a na tej podstawie możemy przedstawić odpowiednio dobrane rekomendacje.

Informacje o natężeniu ruchu w Internecie, takie jak adresy IP, są z reguły przypisywane do bloków krajowych, możemy ich więc używać przynajmniej do identyfikacji kraju, w którym znajduje się urządzenie – na tej podstawie możemy dostosowywać język i region wyświetlanych wyników wyszukiwania. Informacje te są przesyłane jako zwykła część ruchu internetowego.

Niektóre funkcje, takie jak szczegółowa nawigacja oferowana przez Mapy Google na komórki, wykorzystują bardziej precyzyjne informacje o lokalizacji. W przypadku tych serwisów użytkownik ma możliwość włączenia usług lokalizacyjnych działających w oparciu o urządzenie, które wykorzystują informacje takie jak sygnały GPS, dane otrzymywane przez czujniki urządzenia, punkty dostępowe Wi-Fi oraz identyfikatory nadajników sieci komórkowych w celu uzyskania lub oszacowania precyzyjnych danych dotyczących lokalizacji. Użytkownik ma również możliwość wyłączenia usług lokalizacyjnych działających w oparciu o urządzenie. Niektóre urządzenia i/lub aplikacje mogą także oferować dodatkowe ustawienia kontroli lokalizacji na potrzeby takich usług. W przypadku części urządzeń użytkownik ma na przykład możliwość wyboru między zapisywaniem lokalizacji na urządzeniu lub w historii konta.