Obserwuj w Google News

Szczepionka Pfizera nie dla alergików. Wydano specjalne ostrzeżenie

2 min. czytania
09.12.2020 16:39
Zareaguj Reakcja

Ostre reakcje alergiczne mogą wykluczać ze szczepienia na COVID-19. Po tym, jak u dwóch pracowników NHS wystąpiła reakcja anafilaktyczna po szczepieniu preparatem Pfizera, brytyjscy specjaliści ostrzegają, by osoby, które w przeszłości doświadczały silnych uczuleń, nie stosowały tej szczepionki. 

Pool PA/Associated Press/East News
fot. Pool PA/Associated Press/East News

Brytyjska Agencja Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej ostrzega, że osoby, które w przeszłości doświadczyły poważnych reakcji alergicznych, nie powinny otrzymywać szczepionki Pfizer/BioNTech.

Ostrzeżenie dotyczy osób, które miały wcześniej silne reakcje alergiczne na leki, żywność lub szczepionki.

Komunikat został wydany po tym, jak dwóch pracowników NHS (brytyjski odpowiednik NFZ) miało we wtorek reakcje alergiczne po podaniu szczepionki na koronawirusa. U obu osób reakcja anafilaktyczna wystąpiła krótko po szczepieniu. Są już po leczeniu i nie mają innych objawów. Obaj pracownicy NHS chorują na poważne alergie i noszą przy sobie specjalne ampułkostrzykawki z adrenaliną.

Ryzyko nie może przewyższać korzyści

Specjaliści przekonują, że żaden lek nie jest pozbawiony skutków ubocznych, więc należy zrównoważyć ryzyko i korzyści.

Badania wykazały jedną możliwą reakcję alergiczną, która może być związana ze szczepionką Pfizera na COVID-19 na tysiąc zaszczepionych osób.

Profesor Stephen Powis, dyrektor NHS w Anglii, powiedział, że to ''powszechne w przypadku nowych szczepionek'' i stwierdził, że wydane ostrzeżenie jest traktowane jako środek zapobiegawczy.

Szczepionka na koronawirusa: przeciwwskazania

Szczepionka na koronawirusa wciąż nie ma ulotki w języku polskim, ale wiadomo już, jakie są najważniejsze przeciwwskazania do jej stosowania. Lista nie jest długa, choć wciąż brakuje badań na poszczególnych grupach pacjentów.

Reakcje anafilaktyczne są rzadkie, ale zdarzają się w przypadku innych szczepionek, w tym szczepienia przeciw grypie.

Prof. Peter Openshaw, ekspert w dziedzinie immunologii z Imperial College w Londynie, powiedział: ''Fakt, że tak szybko wiemy o tych dwóch reakcjach alergicznych i że regulator podjął takie działania, wydając zalecenia zapobiegawcze, pokazuje, że ten system monitorowania działa dobrze''.

We wtorek 8 grudnia rozpoczęły się w Wielkiej Brytanii masowe szczepienia na COVID-19. W ciągu jednego dnia zaszczepiono tysiące osób. 

Anafilaksja to silna, nieprzewidziana reakcja organizmu

Reakcję anafilaktyczną wywołuje zetknięcie z alergenem. Najcięższą postacią anafilaksji jest wstrząs anafilaktyczny, który bezpośrednio zagraża życiu człowieka. 

Objawy anafilaksji pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku lub kilkunastu minut od zetknięcia z alergenem i szybko narastają. 

Do najczęstszych objawów wstrząsu anafilaktycznego zalicza się:

  • rumień, pokrzywkę i świąd skóry;
  • obrzęk warg i języka;
  • duszność, świszczący oddech, suchy kaszel, chrypka, świst wdechowy;
  • wodnisty katar;
  • nudności i wymioty;
  • biegunkę, bóle brzucha;
  • spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, zaburzenia rytmu serca;
  • zawroty głowy, bóle głowy, utratę przytomności.

Po wystąpieniu objawów reakcji anafilaktycznej trzeba jak najszybciej źródło alergenu, a następnie wezwać pogotowie. Jeśli jest to możliwe, w pierwszej kolejności trzeba podać domięśniowo adrenalinę, która powoduje, że objawy wstrząsu anafilaktycznego zostaną zatrzymane.

Redakcja poleca

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: bbc.com