Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Koronawirus. Specustawa weszła w życie

43
Podziel się:

W niedzielę weszła w życie specustawa dotycząca szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Nowe przepisy pozwalają m.in. omijać prawo budowlane czy wysłać pracownika do pracy zdalnej.

Specustawa, która ma pomóc w walce z koronawirusem, wchodzi w życie.
Specustawa, która ma pomóc w walce z koronawirusem, wchodzi w życie. (WP.PL, Mateusz Madejski)

Ustawę przyjęto w ekspresowym tempie. W poniedziałek projekt skierowano do pracy w sejmowych komisjach, w piątek przyjął ją senat, a w sobotę podpisał prezydenta.

Nowe przepisy weszły w życie w niedzielę. Ustawa daje ministrowi zdrowia, szpitalom, wojewodom i pracodawcom dodatkowe możliwości działania w celu zminimalizowania zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Konieczność wprowadzenia zawartych w ustawie regulacji jest wyjściem "naprzeciw wszystkim sytuacjom, w których narasta zagrożenie epidemii i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych u ludzi".

Zobacz także: Oglądaj też: Koronawirus w Zielonej Górze. "Niestety zaczyna brakować sprzętu"

Według nowych przepisów pracodawca może polecić pracownikowi stanowiącemu potencjalne zagrożenie epidemiologiczne pracę zdalną z domu. Wcześniej pracownik musiał na taką kwarantannę prewencyjną wyrazić zgodę.

Ustawa daje też prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, który przysługujący rodzicom w przypadku zamknięcia szkół i przedszkoli z powodu epidemii.

Dodatkowy zasiłek przyznaje się na takich samych zasadach, jak zwykły zasiłek opiekuńczy, który rodzice mogą otrzymać w przypadku nagłego zamknięcia placówki.

Nowe świadczenie można pobierać za okres maksymalnie 14 dni, które nie wliczają się do rocznego limitu zasiłku opiekuńczego. Dla przykładu, w przypadku opieki nad dziećmi zdrowymi, niemającymi więcej niż 8 lat, taki limit wynosi 60 dni.

W ustawie zapisano też, że za okres pobierania dodatkowego zasiłku nie wypłaca się podstawowego zasiłku opiekuńczego. Nie można zatem pobierać dwóch świadczeń naraz, ale w praktyce będzie można liczyć na dodatkowe dni, za które będzie można otrzymać zasiłek.

Nowe przepisy wprowadzają też kilka zmian, które mają pomóc szpitalom w pracy w warunkach epidemii. Wśród nowych przepisów znajduje się m.in. taki, który pozwala placówkom medycznym na zakup towarów i usług potrzebnych do walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z pominięciem długotrwałej procedury przetargowej. To oznacza, że szpitale będą mogły łatwiej i szybciej uzupełniać braki w wyposażeniu.

Ustawa pozwala też ominąć prawo budowlane, ustawę o ochronie zabytków czy przepisy o planowaniu przestrzennym, jeśli walka z epidemią będzie wymagała budowy czy przebudowy budynku.

To oznacza, że jeśli wirus się rozprzestrzeni i konieczna będzie budowa np. tymczasowych szpitali, będzie można to zrobić z pominięciem długotrwałych formalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
Anonim
4 lata temu
Uwaga Te osoby co miały renty okresowe do stycznia Nic nie dostaną i nikt im nie pomoże finansowo Są skazane .. Nie maja nawet ubezpieczenia więc do lekarza się nie wybiorą ..Inaczej będzie trzeba płacic słono ,, Tylko z czego ? więc niech wsadzają do więzienia
Zwykły
4 lata temu
Ciekawe jak się buduje drogi z domu, albo muruje zdalnie.. urzędasy zapomniały, że nie wszystko się na papierze robi.
Krzysiu Konon...
4 lata temu
Trza zamknąć Polskę nie będzie niczego🤙
Rada
4 lata temu
Aniu załóż Leonkowi kondona na główkę, to nie zarazi się w przedszkolu. Twój stary ten lamus niech się weźmie do roboty.
HHH
4 lata temu
KIEDY PIS ZACZNIE ZABIERAC MAJĄTKI I BLOKOWAC KONTA BANKOWE LUDZIOM ???? BO PRZY OKAZJI O TO IM CHODZI !!!
...
Następna strona