Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Komisja Europejska naciska na Facebooka. "Koniec dżentelmeńskich umów"

9
Podziel się:

Mark Zuckerberg w Brukseli w ogniu krytyki. Jak powiedziała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova: "czas dżentelmeńskich umów się skończył", a Facebook ma się zająć fake newsami i mową nienawiści.

"Koniec dżentelmeńskich umów". Bruksela naciska na Zuckerberga ws. Facebooka
"Koniec dżentelmeńskich umów". Bruksela naciska na Zuckerberga ws. Facebooka (East News)

Facebook ma zająć się fake newsami i mową nienawiści sam, albo Unia Europejska zrobi to regulacjami - jak podaje PAP, takie przesłanie Mark Zuckerberg usłyszał podczas poniedziałkowych spotkań w Brukseli.

- Czas dżentelmeńskich umów się skończył - stwierdziła po spotkaniu z szefem Facebooka wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Zuckerberg przyjechał do Brukseli na dwa dni przed zapowiedzianą na środę prezentacją tak zwanej białej księgi Komisji Europejskiej, która ma dotyczyć sztucznej inteligencjiinteligencji (AI).

Komisja ma nadzieję, że technologiczne rozwiązania pomogą w walce z negatywnymi stronami mediów społecznościowych. - Rozmawialiśmy o wszystkich kwestiach dotyczących prywatności, otwartości czy konkurencji. To była szeroka dyskusja - powiedział Zuckerberg.

Zobacz także: Obejrzyj: Koniec internetu jaki znamy? "To decyzja o gorszej jakości życia"

Jeszcze przed spotkaniami Facebook opublikował swój dokument, w którym wskazał na konieczność nowych ram prawnych. Amerykański gigant przekonuje, że przerzucanie na niego odpowiedzialności za to, co publikują jego użytkownicy, zaszkodziłby innowacjom, a także uderzyłoby w wolność słowa.

Komisja Europejska odrzuca jednak podejście, w którym platformy internetowe miałyby być traktowane jak telekomy dostarczające infrastruktury do komunikacji. Unijny komisarz do spraw przemysłu podkreślił, że odpowiedzialność takich firm jak Facebook jest dziś ogromna.

- Dyskutowaliśmy o kwestiach, które są przed nami, o tym, jak uregulować platformy, jakie przepisy stosować wobec mowy nienawiści, treści terrorystycznych i jaka powinna być odpowiedzialność platform. Jeśli one same nie będą w stanie się tym zająć, to będziemy musieli to oczywiście uregulować - powiedział dziennikarzom Breton, cytowany przez PAP.

Facebook sugeruje, że władze mogłyby wymagać od platform ustanowienia systemu zgłaszania treści, okresowego publikowania danych dotyczących egzekwowania prawa, a także określenia, co jest nielegalne. Jednak - zdaniem komisarza ds. przemysłu - to niewystarczające. Dlatego przed końcem roku Komisja Europejska przedstawi propozycję kodeksu usług cyfrowych, który będzie odnosił się do funkcjonowania mediów społecznościowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
maniek
4 lata temu
LEWACTWO UNIJNE CHCE ZAMKNĄĆ USTA LUDZIOM KRYTYKUJĄCYM ICH POLITYKĘ , CHCĄ POZOSTAĆ BEZKARNI , NIE LICZYĆ SIĘ Z TYM CO MÓWIĄ WYBORCY , UKRÓCIĆ FALĘ KRYTYKI NA TYCH M. IN. POLSKICH SZMALCOWNIKÓW I OSZUSTÓW NADAJĄCYCH NA KRAJ , CHCĄ POZOSTAĆ POZA JAKĄKOLWIEK KONTROLĄ .
As
4 lata temu
Unia zaczyna przypominać ZSRR , a nawet w niektórych obszarach jest jeszcze gorzej. Kto wciągną nas w to bagno ?czas opuścić ten komunistyczny twór jak UK.
izydor
4 lata temu
Czyli fejsbuk i podobne portale i platformy mają nająć całe armie detektywów, żeby sprawdzali co jest prawdą, a co fejk-niusem? To jakiś chory pomysł. Nierealny.
tantal
4 lata temu
Jeszcze ktoś wątpi, że wstąpiliśmy do RWPG-bis?
RR
4 lata temu
Jak zwykle niski poziom edytorski.