REKLAMA

Izrael zakłada podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19

2021-01-28 22:00
publikacja
2021-01-28 22:00

Ministerstwo zdrowia Izraela zakłada podawanie trzeciej dawki szczepionki na Covid-19, jeśli dwie nie okażą się skuteczne przeciwko południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa - powiedziała w czwartek szefowa departamentu zdrowia publicznego w tym resorcie Szaron Alroj-Prajs.

Izrael zakłada podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19
Izrael zakłada podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19
fot. KAI PFAFFENBACH / / FORUM/Reuters

"Musimy zrozumieć, czy szczepionka jest mniej skuteczna przeciw wariantowi południowoafrykańskiemu (...), co może zająć kilka tygodni" - oceniła w wywiadzie dla radia Galgalac przedstawicielka ministerstwa zdrowia.

W Izraelu potwierdzono jak dotąd 30 przypadków tego wariantu.

Zamieszkany przez 9,3 miliona osób kraj jest światowym liderem w szczepieniu ludności przeciw Covid-19. W ciągu nieco ponad pięciu tygodni zaszczepiono tam 1,5 miliona mieszkańców dwiema dawkami i ponad 2,8 miliona jedną dawką szczepionki Pfizer/BioNTech.

Według informacji podanych przez Alroj-Prajs 63 osoby z 428 tys., które zostały zaszczepione obiema dawkami, zakaziły się koronawirusem, z czego pięć jest hospitalizowanych i znajduje się w ciężkim stanie.

Od środy w Izraelu szczepionka jest dostępna dla wszystkich obywateli powyżej 35. roku życia.

Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały w czwartek, że przeprowadzone przez nie badania laboratoryjne sugerują, że ich preparat działa również przeciwko brytyjskiemu i południowoafrykańskiemu wariantowi SARS-CoV-2, choć w tym drugim przypadku - nieco słabiej.

"Za każdym razem, gdy pojawia się nowy wariant, powinniśmy być w stanie sprawdzić, czy (nasza szczepionka) jest skuteczna" - powiedział szef Pfizera, Albert Bourla. "Kiedy odkryjemy coś, co nie jest tak skuteczne, bardzo, bardzo szybko będziemy w stanie wytworzyć dawkę, która będzie niewielką zmianą w stosunku do obecnej szczepionki" - dodał.

Szczepionka Pfizer/BioNTech ma potwierdzoną 92-procentową skuteczność

W kontrolnej grupie niezaszczepionych Izraelczyków - o podobnym wieku i profilu zdrowia do zaszczepionych, składającą się wyłącznie z osób, które nie zostały wcześniej zarażone - zdiagnozowano 6437 zakażeń w tych samych ramach czasowych.

O wynikach badania poinformowała w czwartek portal Times of Israel główna analityczka kasy chorych Makabi, Anat Zohar.

"To bardzo, bardzo dobra wiadomość" - powiedziała Zohar, podkreślając, że "jest to pierwsze badanie na świecie na tak dużej liczbie w pełni zaszczepionych pacjentów".

Pfizer osiągnął 95-procentową skuteczność w swoich badaniach klinicznych, jednak specjalista chorób zakaźnych w największym szpitalu w Izraelu w Tel Haszomer, prof. Ejal Leszem powiedział portalowi, że ludzie powinni być zadowoleni z dobrego wyniku, a nie zaniepokojeni brakiem 3 punktów procentowych. "To bardzo wysoka wartość, mieszcząca się w granicach standardowego odchylenia" - ocenił Leszem.

Dane Makabi, jednej z czterech firm zapewniających usługi medyczne w Izraelu, opublikowane na początku tego tygodnia wskazywały, że szczepienia działają bardzo dobrze, ale brakowało danych na temat grupy kontrolnej, co utrudniało określenie dokładnego wskaźnika skuteczności.

Zohar zwróciła również uwagę na lekkie objawy u osób, które zostały zakażone mimo zaszczepienia. „Żadna z nich nie była hospitalizowana i mają bardzo łagodne objawy" - podkreśliła. "Mówimy o bólach głowy i łagodnych nudnościach, prawie całkowicie bez gorączki. To naprawdę bardzo lekki przebieg choroby" - zaznaczyła.

Joanna Baczała

Źródło:PAP
Tematy
Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Wygodna Pożyczka, gdzie chcesz i na co chcesz!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
samsza
nie wystarczy szczepić się co kwartał, polecam stałe noszenie 2 masek, a nawet 3.
zenonn
"Powołując się na naukowców z Virginia Tech, na kanale CNBC zalecono słuchaczom, że powinni zakryć usta trzema maskami, aby czuć się bezpiecznie, przebywając w pobliżu innych... trójwarstwowa maska ​​może zablokować do 90% cząstek wirusa!"
https://www.odkrywamyzakryte.com/trzy-maseczki/

Zakaz noszenia maseczek
"Powołując się na naukowców z Virginia Tech, na kanale CNBC zalecono słuchaczom, że powinni zakryć usta trzema maskami, aby czuć się bezpiecznie, przebywając w pobliżu innych... trójwarstwowa maska ​​może zablokować do 90% cząstek wirusa!"
https://www.odkrywamyzakryte.com/trzy-maseczki/

Zakaz noszenia maseczek szmacianych, obowiązek noszenia maseczki FFP2.

Lud ma zdechnąć. Kondomy na twarz.


zenonn
https://www.radiomaryja.pl/informacje/usa-eksperci-doradzaja-noszenie-potrojnych-masek/
zenonn
"Aby stworzyć dodatkową warstwę filtrującą można sięgnąć po kawałek worka od odkurzacza lub filtr do kawy"
Profesor inżynierii lądowej i środowiskowej z Virginia Tech, Linsey Marr, jest wiodącym specjalistą w dziedzinie aerozoli oraz interakcji nanomateriałów i wirusów.
zenonn
Na grypę zaleca się szczepić co kwartał, wirusy mutują.
Każdy człowiek ma w sobie mnóstwo wirusów, jest bezobjawowo chory.
Zakażenia górnych dróg oddechowych są pospolite.
zenonn
Na COV ID będzie się ciągle szczepić. "Pandemia" zostanie na zawsze.
Podludzie bez certyfikatu szczepienia nie będą mogli opuścić nory.
zenonn odpowiada zenonn
Restrykcje mogą obowiązywać do Wielkanocy.
W komunikacji zbiorowej zachować odległość, nie rozmawiać z pasażerami.
Na głowach szczelne balony i aluminiowe czapeczki.
igła
Należy ich szczepić DO SKUTKU. Ilość dawek jest nie istotna.
He, he, ciekawe przy której dawce obywatele zaskoczą, że coś jest nie tak :)
petrolnuts
Część obserwatorów drwiła, że trzeba będzie szczepić się co rok.
A tutaj wychodzi, że dawki będą musiały być podawane co miesiąc. Jednak nadal będzie można się zarazić i zarażać innych.
ajwaj_
""Zohar zwróciła również uwagę na lekkie objawy u osób, które zostały zakażone mimo zaszczepienia.""

Pfizer nie podal jak dlugo daje ochrone anty-wirusowa, pewnie i nie wie > eksperyment,
dane sa od 2 miesiecy do 3 lat. Znaczylo by to, ze te szczepionki beda dozywotne

Powiązane: Izrael

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki