Coraz gorsze oceny polskiej gospodarki. Spadamy w rankingach. "Optymizm nie powinien mydlić oczu"

RK

Polska traci w międzynarodowych rankingach oceniających zarówno stan naszej demokracji jak i gospodarki. Zagraniczne instytucje gorzej oceniają nasz potencjał ekonomiczny, walkę z korupcją czy poziom życia.

>>> Zobacz także: Sen o gospodarczej potędze LOT. Po co kupuje niemieckiego Condora? W tej operacji może być kilka raf

Zobacz wideo

Międzynarodowa pozycja Polski z każdym rokiem rządów Prawa i Sprawiedliwości słabnie - wynika z analiz przeprowadzonych przez "Dziennik Gazetę Prawną". Tracimy zarówno w zestawieniach dotyczących stanu demokracji jak i tych opisujących nasz gospodarczy status. Nie dość, że oddalamy się od czołówki wraz z innymi krajami bloku wschodniego, to jeszcze zwiększamy dystans np. do Czech, a niebawem damy przegonić się Słowacji.

Polska spada w "rankingu rankingów"

" Dziennik Gazeta Prawna " wyciągnął takie właśnie wnioski przeprowadzając analizę pozycji Polski w kilku światowych indeksach - m.in. rankingu wolności gospodarczej, prowadzonym przez amerykańską Heritage Foundation, "Prosperity index" fundacji instytutu Legatum, czy indeksie Transparency International. Na podstawie tych danych stworzył "ranking rankingów". Pod uwagę wzięto pozycję Polski z roku 2015 i 2019.

W tym zbiorczym zestawieniu Polska sporo traci. W przypadku konkurencyjności przesunęliśmy się z 41 na 37 miejsce. W kategorii "prowadzenie biznesu" spadliśmy z pozycji 25 na 40. Zwiększyła się też korupcja przesuwając nas z pozycji 29 na 41. Nawet pod względem poziomu życia nasza sytuacja jest gorsza - w 2015 roku zajmowaliśmy 30 miejsce, w 2019 tylko 36. Zyskaliśmy wyłącznie w kategorii "wolność gospodarcza" - przesunęliśmy się z miejsca 50 na 46.

"Parę lat temu bylibyśmy w takim podsumowaniu przed Francją i Łotwą, a teraz jesteśmy za nimi. Jeszcze bardziej do myślenia powinno dać to, że parę lat temu wyprzedzaliśmy również Makao i Mauritius. Dziś one są wyżej. Wysokie wskaźniki optymizmu nie powinny mydlić nam oczu. Stan portfeli daje nam powody do zadowolenia. Ale jeśli chodzi o poprawę potencjału gospodarki, po prostu tracimy czas" - stwierdza w swoim komentarzu "DGP"

Gospodarczy upadek Polski w rankingach

Skąd tak słabe dane o Polsce? W różnych międzynarodowych rankingach tracimy. Np. w rankingu Doing Business Index z trzeciej dziesiątki w kilka lat spadliśmy do czwartej. W tym zestawieniu zwiększamy dystans do lepszych od nas Czech - z pięciu pozycji do dziesięciu. Słowację, która w 2016 roku plasowała się dziesięć miejsc za nami, dziś dzielą od Polski już tylko trzy pozycje.

Znacznie gorzej jest też oceniany stan polskiej demokracji. W indeksie krajów demokratycznych Economist Intelligence Unit Polska spadła na 57. pozycję, co daje naszemu krajowi najgorszy wynik od kilkunastu lat. Wyprzedziły nas nawet Węgry. Rządy Prawa i Sprawiedliwości określono jako próby przekształcenia kraju w "nieliberalną demokrację". Tłem tej oceny jest m.in. ocena zmian w sądownictwie.

Czytaj też:  LOT przejmuje niemieckiego Condora. Szymczak: Nie będzie można negocjować podniesionym głosem

Przemysł pod koniec roku ostro wyhamował

Czy pozycja Polski w międzynarodowych rankingach dalej będzie spadać? Trudno dziś to ocenić. Pojawiają się jednak pierwsze sygnały świadczące o tym, że z Polską gospodarką może dziać się coś złego. Na początku miesiąca analityków zaskoczył odczyt dotyczący inflacji , która okazała się najwyższa od ośmiu lat. Kilka dni temu okazało się z kolei, że produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła jedynie o 3,8 proc . rok do roku. Odczyt jest wyraźnie niższy od oczekiwanego przez analityków i ekonomistów - średnia prognoz wynosiła bowiem 6,1 proc. Negatywnie zaskoczyły też informacje o PKB . W 2019 roku współczynnik ten wzrósł o 4 proc . - znacznie słabiej, niż przewidywali ekonomiści.

WIĘCEJ O:

polska gospodarka
GAZETA.PL
Weź udział w dyskusji (293)
POLECAMY
"Dane o PKB Polski w 2019 r. zaskakująco słabe. "Takiego biegu wydarzeń nie przewidział nikt""
"Słabe dane GUS o produkcji. Przemysł pod koniec roku ostro wyhamował. To wskazówka ws. PKB"
"Inflacja najwyższa od prawie ośmiu lat. Wiadomo już, co w grudniu drożało najmocniej"
"Po co PLL LOT przejmuje Condora? "Mamy taki hurraoptymizm, a to nie jest prosta matematyka""
"Powstaną wspólne zakłady zbrojeniowe Polski i Ukrainy. Pierwszy projekt "pancernej koalicji""
"Ważny komunikat ws. promieniotwórczego defektoskopu. Obiecano nagrodę za odnalezienie urządzenia"
"Kolosalny wzrost stawek za OC. Najdrożej wcale nie jest ani na Mazowszu, ani w Warszawie [MAPA]"
"Prokuratura przygląda się Bielanowi i Pudzie. Chodzi o "nieprawidłowości" w NCBiR"
NAJNOWSZE
15:39 Powstaną wspólne zakłady zbrojeniowe Polski i Ukrainy. Pierwszy projekt "pancernej koalicji"
15:27 Ważny komunikat ws. promieniotwórczego defektoskopu. Obiecano nagrodę za odnalezienie urządzenia
15:14 Kolosalny wzrost stawek za OC. Najdrożej wcale nie jest ani na Mazowszu, ani w Warszawie [MAPA]
14:45 Prokuratura przygląda się Bielanowi i Pudzie. Chodzi o "nieprawidłowości" w NCBiR
14:36 Rewolucyjne zmiany w kultowym parku rozrywki. Wpadli, jak ustalać ceny. Pomoże pogoda
14:29 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma nowy pomysł. Dotyczy każdego Polaka
14:27 Tak Polska przygotowuje się do obrony. Szef MON o obowiązkowej służbie wojskowej