Skocz do zawartości
IGNORED

Kondensatory we wzmacniaczu - czy kwalifikują się do wymiany?


r4c

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego Bumpalump myślę że ma tym forum pojawiło się tylu fachowców że doradzanie czegokolwiek straciło sens. Tu twierdzą że spuchnięte kondensatory trzeba zostawić w innym wątku mnie wyśmiali "fachowcy" twierdząc że we wzmacniaczu nie potrzebne są żadne zabezpieczenia przeciw zwarciowe i przed pojawieniem się napięcia stałego na wyjściu........

Dziwne to forum się zrobiło. Mnie uczono że podejrzane elementy się wymienia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się zrażać. Ja nie mam w dupie dobrych rad. Czytam z zaciekawieniem jak pewnie wielu. Potrzeba na tym forum osób, króre mają wiedzę i chcą się nią podzielić. Zaglądaj częściej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze to forum traci wartosciowych ludzi ale dzieki takiej selekcji sa fora ktore skupiaja osoby ktore lepiej sie rozumieja i odnajduja nić porozumienia bez zbednych przepychanek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są rady wartościowe i są rady audiofilskie, dobrze jak nowicjusz umie je odróżnić, bo inaczej szybko zaczyna się polowanie na jelenia.

 

Proszę tego nie odnosić do porad w tym wątku,to raczej ogólna uwaga odnośnie tego forum, które rzeczywiście idzie na dno

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, panowie. Te wyniki pomiarów Elny nie mówią nam, że kondensatory są już niesprawne. Wypowiadam się nie jako elektronik, bo pomiar ESR to dla mnie czarna magia, tylko na podstawie zaobserwowanych zjawisk. Zdarzało się, że w markowych wzmacniaczach kondensatory zasilające lekko wybrzuszyły się już po relatywnie krótkim czasie użytkowania. Np. Jamicony w Musical Fidelity. I nie dotyczyło to jednego egzemplarza, tylko kilku różnych. Co więcej, te kondensatory wybrzuszały się w taki sam sposób. Czy to oznaczało, że miałem je wymienić po 2 latach użytkowania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. Jamicony w Musical Fidelity. I nie dotyczyło to jednego egzemplarza, tylko kilku różnych. Co więcej, te kondensatory wybrzuszały się w taki sam sposób. Czy to oznaczało, że miałem je wymienić po 2 latach użytkowania?

To wzmacniacz fabryczny, zadaj pytanie producentowi zobaczymy co odpowie. To akurat nic nie kosztuje. Możesz też w celu weryfikacji zapytać firmę Jamicon o ocenę tego zjawiska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wzmacniacz fabryczny, zadaj pytanie producentowi zobaczymy co odpowie. To akurat nic nie kosztuje. Możesz też w celu weryfikacji zapytać firmę Jamicon o ocenę tego zjawiska.

Był kiedyś taki wątek na forum, nie wiem, czy na tym. Facet miał ten sam problem i zgłosił go producentowi. Pamiętam doskonale, że odpowiedź była następująca: wybrzuszenie nie oznacza niesprawności kondensatora, oraz mniej więcej to: te typy tak mają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był kiedyś taki wątek na forum, nie wiem, czy na tym. Facet miał ten sam problem i zgłosił go producentowi. Pamiętam doskonale, że odpowiedź była następująca: wybrzuszenie nie oznacza niesprawności kondensatora, oraz mniej więcej to: te typy tak mają.

No to wszystko jest w porządku. Oczywiście jeżeli wybrzuszenie jest od nowości. Jak jest nabyte w trakcie eksploatacji to bym raczej uważał bo kondensator elektrolityczny może narobić niezłego bagna jak wybuchnie wewnątrz obudowy. Zwarcie jest mniej groźne bo zadziała bezpiecznik sieciowy, chyba że ktoś nie uznaje takich bezpieczników to wtedy zagrożony jest nawet sam transformator lub prostownik. Używałem wielu kondensatorów różnych typów i wielkości i te co miały wybrzuszenia nabyte przeważnie szybko kończyły swój żywot. Bardzo częsty przypadek w impulsowych zasilaczach komputerowych, zwłaszcza tych tańszych. W nowym sprzęcie wybrzuszonych kondensatorów nie spotkałem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może by tak branża zamiast obrażać się wytłumaczyła (profesjonalnie) autorowi tematu z jakiego powodu dochodzi w ogóle do tego typu zjawisk?

mnie najbardziej irytuje gdy ktoś prosi o pomoc i migiem zjawiają się hieny doradzając drogie lub bardzo drogie elementy.

wybrzuszenia w nowych kondensatorach jest spowodowane brakiem czystości elektrolitu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie najbardziej irytuje gdy ktoś prosi o pomoc i migiem zjawiają się hieny doradzając drogie lub bardzo drogie elementy.

chyba nie piszesz o mnie, ja podałem propozycje zamiennikow za 35zl/szt bedac jednoczesnie przeciwnikiem mundorfów bo sa wlasnie drogie i moim zdaniem wcale nie takie dobre.

 

Do szkodzen kondensatorów w funkcji czasu dochodzi zasadniczo z 2 powodów, długotrwałej pracy w wysokiej temperaturze i pracy pod napieciem bliskim znamionowemu (granicznemu) w efekcie jednego, drugiego badz obu efektów jednoczesnie dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnatrz kondensatora tym samym powodujac powolne wysychanie elektrolitu, Nalezy wspomniec o tym ze temperatura kondensatorow wzrasta rowniez w efekcie bardzo szybkiego ladowania i rozladowywania kondensatora, nie jest wiec do konca prawda ze male pojemnosci padaja najszybciej, bo zazwyczaj nie magazynuja energii a jedynie filtruja sygnaly niskich napiec (szczegolnie we wzmacniaczach audio) utrata elektrolitu bezposrednio wplywa na pojemnosc, ale moim zdaniem duzo wazniejszym parametrem jest wlasnie ESR czyli zastepcza rezystancja szeregowa kondensatora, ten parametr ulega degradacji (zwiekszeniu) znacznie szybciej niz zauwazymy ubytki pojemnosci.

Na ESR w glownej mierze skladaja sie rezystancja elektrolitu i rezystancja połączenia wyprowadzenia z okładziną, rezystancja elektrolitu zwieksza sie wraz z jego ubytkiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.