• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [~70l]Muszlowiec wielopręgi (Neolamprologus multifasciatus)

#1
Może gatunek nie powala, ale ja mam jakiś dziwny sentyment do popularnych, co nie znaczy, że nie ciekawych i pięknych ryb.

Zbiornik ten mam pod opieką w Łódzkim Stowarzyszeniu Akwarystów i Tarrarystów, od początku założony przez ze mnie i zaaranżowany.

Wymiary:
około, dokładnych nie pamiętam i zawsze zapominam zmierzyć:
77/~30/~30 co daje około 70 l

filtracja: głowica Aquaela + spora gąbka
ogrzewanie: zimą grzałka z termostatem
oświetlenie: belka 2 x 18 W chyba

Wystrój:
kilka piaskowców, muszle, piach (Kreisel 098 co by się woda za miękka nie zrobiła)

Parametry wody:
pH miedzy 7 a 8, twardość ogólna mniej niż 20 (bo znów skleroza nie zrobiła notatek), temperatura teraz nie mniej niż 24 stopnie C

Obsada:
3+1 Muszlowiec wielopręgi (Neolamprologus multifasciatus) tak wyszło z młodych
zastanawiam się nad odłowieniem pozostałych dwóch samców, ale o tym za chwilę, może podpowiecie coś

to pierwszy aranż
   
   

ale po konsultacjach wywaliłem sporo kamieni i to było dobre rozwiązanie, przynajmniej tak wynika z mojej oceny po pewnym czasie

2+1 od początku trzymają się lewej strony zbiornika, nie zauważyłem żadnych agresywnych zachowań
   
   
   

i samotny kawaler, imho najładniejszy (czy się mylę??) z całej trójki jaką mam, ciemny z wyraźną łuską, wykazuje się mocnymi zachowaniami dekoratorskimi Tongue
   

cała moja praca na nic, bo ryby postanowiły, a właściwie Dominator z lewej i Samotny Wilk z prawej, że się zasypią i na środku powstała górka dzieląca oba rewiry

wiem, że akwarium nie powala rozmiarami, ale powiedzcie czy pozostałe samce usunąć, czy mogą sobie tak koegzystować w swoich enklawach??

i Dominator + samica + narybek




ciekawi mnie czy są próby przejęcia samicy przez samotnika, nie zaobserwowałem ich, ale patrzenie na te ryby przy pracy, pilnowaniu narybku i gdy ciekawskie zwiedzają okoliczne muszle daje wiele satysfakcji i radości
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Gdy patrzę na tange co raz bardziej korci mnie na coś takiego Smile dla mnie trochę piaskowca za dużo ale reszta miodzio Big Grin
[Obrazek: 1.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
I masz rację bo jest w czym przebierać, jak skończę z SA wracam do tangiWink
3runer - ja bym ujednolicił te kamerdole i wywalił zielone które psuje obrazek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Miałem te muszlowce lat kilka, nawet w akwa o podobnym dnie /h=25cm było/ i nawet więcej było rybek tam-skałki rozgradzajace, jakieś nisze a i muszle grupkami w 2-3 miejscach na piasku, i bedzie gitara.
Z roslinek to anubias wg mnie tylko/mało/ i nie za mocne swiatło.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
ale mi się właśnie te zaglonione muszle bardzo podobają, taki smaczek, teraz żałuję, ze dałem styropian pod kamole, bo ryby go odsłoniły i lekko kole w oczy, a jest tak ułożony, że bez rewolucji się nie obędzie

światło zmienię na coś mniejszego, 1 x 18 albo 15 W, bo jest lekko za jasno, ale ryby nie są przesadnie płochliwe
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Czy te ryby rosną wolno??

Mam aktualnie kilkanaście młodych ryb, przynajmniej tyle widzę na raz, od 0,5 do 2 cm.

Dieta to mrożonki, artemia, kryl, plankton, kilka suchych zmielonych karm, z żywca wodzień, wrotka, artemia.
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Może zrób takie przegrodzenia aby ryby wzajemnie sie nie widziały. Miałem takie w trochę, nawet, mniejszym akwa i skałkami zrobiłem rozgraniczenia i wtedy mniej "zasypywania" i przejmowania terytorium. Pomyśl nad oświetleniem ledowym., można z naśladowaniem świtu i zmierzchu -mniej ryby zestresowane nagłym światłem, ... jak chcesz.
I zamiast rogatka - od czapy - kilka anubiasów.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
jest na środku duży kopiec, rogatek był na dojrzewanie tylko, problemów z agresją nie ma, uspokoiły się, czasem się postroszą
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Ładne zdjęcia, przyznam.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Samsung Galaxy ACE i Sony Xperia J
aż sam się zdziwiłem, że potrafią takie fotki strzelać Big Grin
Twardym trzeba być dla siebie, nie dla ludzi...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości