Bezpieczne zakupy online

Coraz więcej osób robi zakupy w internecie. Pomagamy im znajdować produkty na wiele sposobów i choć nie mamy wpływu na zawartość sieci, chcemy zadbać o bezpieczeństwo klientów podczas zakupów online. Większość transakcji internetowych odbywa się bez żadnych problemów, ale w niektórych przypadkach są one obciążone pewnym ryzykiem. Dlatego też przygotowaliśmy tę stronę, która zawiera przydatne wskazówki i narzędzia, z których możesz skorzystać podczas robienia zakupów online.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

 • Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, by było prawdziwe, to zazwyczaj takie właśnie jest. Porównaj podaną cenę z cenami podobnych produktów sprzedawanych gdzie indziej. Jeśli jest ona zadziwiająco atrakcyjna, zachowaj ostrożność – pamiętaj, by poszukać informacji o sprzedawcy i zapytać o stan sprzedawanego produktu. Jeśli jakaś witryna oferuje produkty po znacznie obniżonej cenie, a w treści strony jest dużo literówek oraz błędów gramatycznych i zawiera ona kiepskiej jakości obrazy przedstawiające oficjalną witrynę właściciela danej marki, możliwe, że są tam sprzedawane podrobione towary. Uważaj – niektóre witryny prowadzące sprzedaż podróbek przypominają oficjalną witrynę właściciela danej marki, imitując układ oryginalnej strony oraz używając podobnych obrazów lub nazwy domeny, która zawiera nazwę marki.

 • Poszukaj informacji o sprzedawcach, których nie znasz. Zanim dokonasz pierwszego zakupu u o kreślonego sprzedawcy, sprawdź, czy jest on wiarygodny. Możesz na przykład sprawdzić historię jego działalności oraz sprawdzić w sieci opinie innych osób. Wiarygodni sprzedawcy powinni zamieszczać informacje kontaktowe, które pozwalają skontaktować się z nimi w razie pytań lub problemów dotyczących transakcji. Może to być adres pocztowy, kontaktowy numer telefonu lub adres e-mail. Wiele witryn sprzedających podrobione towary ma oficjalnie wyglądające adresy URL, które mogą zawierać frazy takie jak [marka]onsale.com czy oficjalna [marka].com. Jednym ze sposobów sprawdzenia, kto jest właścicielem domeny, jest wyszukanie jej w witrynie WhoIs.

 • Używaj metody płatności, która chroni kupującego. W wielu przypadkach firmy wydające karty kredytowe ograniczają Twoją odpowiedzialność za zakupy online w przypadku oszustwa. Aby zapewnić Ci dodatkową ochronę, niektóre internetowe systemy płatności nie udostępniają sprzedawcy pełnego numeru Twojej karty kredytowej.

 • Przeczytaj tekst napisany drobnym drukiem. Zanim dokonasz zakupu, upewnij się, że znasz politykę sprzedawcy dotyczącą dostaw, gwarancji oraz zwrotów. Niektóre sklepy oferują pełny zwrot środków, a inne naliczają opłaty manipulacyjne za zwrot towaru albo oferują tylko możliwość wymiany towaru na inny.

 • Dokumentuj swoje transakcje. Jeśli posiadasz cyfrowe lub papierowe kopie większych transakcji, mogą się one przydać, jeśli zechcesz zwrócić produkt lub zakwestionować nieautoryzowane opłaty dokonane na Twoim koncie.

 • Unikaj witryn zaatakowanych przez hakerów i zwracaj uwagę na pasek adresu przeglądarki. Jeśli po kliknięciu linku od razu nastąpi przekierowanie na inną stronę, możliwe, że witryna została zaatakowana przez hakerów i zawiera złośliwe oprogramowanie. Takie oprogramowanie (np. wirusy, robaki i konie trojańskie) może bez Twojej wiedzy instalować na komputerze niechciane programy. Niektóre witryny zaatakowane przez hakerów nie będą automatycznie przekierowywać Cię na inną stronę, ale mogą zawierać nieadekwatne treści lub spam. Zwróć uwagę na pasek adresu, by mieć pewność, że link, który klikasz jest prawidłowy.

 • Ręcznie wpisuj niektóre adresy internetowe na pasku adresu przeglądarki. Nie wchodź na stronę konta z poufnymi informacjami, klikając link lub kopiując i wklejając adres. Zamiast tego wpisz adres samodzielnie. Upewnij się, że wpisany adres jest prawidłowy – niektóre strony podszywają się pod adresy URL i wyglądają tak samo jak prawdziwa witryna, ale służą do wyłudzania informacji o Twoim koncie.

 • Nie podawaj swoich danych osobowych w podejrzanych witrynach. Jeśli witryna prosi o podanie dodatkowych danych osobowych innych niż te wymagane do zakupu produktu lub skorzystania z usługi (np. dane rachunku bankowego, odpowiedzi na pytania ochronne czy hasła), zachowaj ostrożność, ponieważ może to oznaczać próbę wyłudzenia informacji. Niektóre strony mogą być wierną kopią oficjalnej witryny (mogą mieć takie samo logo i treść), ale zostały założone przez oszustów, których jedynym celem jest wyłudzenie danych osobowych. Oto kilka wskazówek dotyczących unikania i zgłaszania witryn wyłudzających informacje.

 • Upewnij się, że używasz silnych haseł. Nie używaj tego samego hasła na różnych kontach i pamiętaj, by okresowo zmieniać hasła, szczególnie w przypadku, gdy podejrzewasz, że Twoje konto jest zagrożone. Zobacz więcej wskazówek dotyczących wybierania bezpiecznego hasła.

 • Przesyłaj informacje tylko przez bezpieczne połączenia. Gdy przesyłasz informacje poufne, takie jak numer karty kredytowej czy rachunku bankowego, sprawdź na pasku adresu, czy URL zaczyna się od https:// (i widoczna jest na nim ikona kłódki, jeśli używasz Google Chrome lub Internet Explorera). Gdy wchodzisz na stronę konta w usłudze finansowej, sprawdź czy ma ona certyfikat z rozszerzoną weryfikacją. W wielu nowoczesnych przeglądarkach adres URL lub nazwa strony będą wyświetlać się na zielono, co oznacza, że organizacja obsługująca stronę została zweryfikowana.

 • Nie wykonuj transakcji finansowych na komputerach publicznych. Nie loguj się na konta zawierające poufne informacje finansowe (np. konto bankowe, strona zawierająca informacje o karcie kredytowej albo strony komercyjne) na komputerach publicznych lub udostępnianych innym osobom. Jeśli będziesz uzyskiwać dostęp do tych informacji na takim komputerze, pamiętaj, by na koniec wylogować się i zamknąć okno przeglądarki.

 • Upewnij się, że dostajesz to, za co płacisz. Gdy dostaniesz towar, sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Im szybciej zgłosisz oszustwo, tym większa szansa na pozytywne załatwienie sprawy.

Gdzie można znaleźć dodatkową pomoc?

Istnieje kilka organizacji, które pomagają klientom zgłaszać skargi i rozwiązywać problemy:

Better Business Bureau oraz National Consumers League udzielają informacji. http://www.bbb.org/pittsburgh/migration/bbb-news-releases/2012/12/counteract-counterfeiting-and-shoddy-knock-offs-on-the-internet/ / www.fraud.org

Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission) przyjmuje skargi o nierzetelnych i nieuczciwych praktykach w biznesie. Aby złożyć skargę, wejdź na http://www.ftc.gov/ftc/contact.shtm.

Jeśli chcesz złożyć skargę przeciwko zagranicznej firmie, możesz to zrobić na stronie http://www.econsumer.gov/.

Działająca w Unii Europejskiej Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich pomaga konsumentom w rozwiązywaniu problemów dotyczących zakupów transgranicznych: http://ec.europa.eu/consumers/ecc/index_en.htm.

Narzędzia bezpieczeństwa

Odkryj pięć najważniejszych funkcji bezpieczeństwa online opracowanych przez Google, które pomagają chronić Twoją rodzinę w internecie.

Konto Google

Jeszcze lepsze zabezpieczanie konta Google

Jeśli chcesz dodać kolejny poziom zabezpieczeń do swojego konta Google, włącz weryfikację dwuetapową. Wówczas próba zalogowania się na to konto z nieznanego komputera spowoduje, że Google wyśle na Twój telefon komórkowy odpowiedni kod dostępu. Dzięki temu nawet gdy ktoś wykradnie lub odgadnie Twoje hasło, nie będzie mógł zalogować się na Twoje konto, bo nie będzie mieć Twojego telefonu. Teraz możesz chronić swoje dane, korzystając ze znanej sobie informacji (hasła) i posiadanego przedmiotu (telefonu).

Więcej informacji

Kliknij swoją nazwę użytkownika lub zdjęcie w prawym górnym rogu, a potem kliknij Konto, by otworzyć ustawienia.

U góry kliknij Bezpieczeństwo. W sekcji Hasło kliknij Skonfiguruj obok etykiety „Weryfikacja dwuetapowa”.

Zobaczysz szczegółowe instrukcje konfigurowania tej funkcji.

Następnie wyświetlą się ustawienia weryfikacji dwuetapowej. Przejrzyj je i dodaj zapasowe numery telefonów.

Gotowe. Przy następnym logowaniu otrzymasz SMS-a z kodem weryfikacyjnym.

Chrome

Przeglądanie internetu z zachowaniem prywatności

Jeśli chcesz przeglądać internet z zachowaniem prywatności, użyj trybu incognito w przeglądarce Chrome na komputerze, tablecie lub telefonie. W tym trybie otwierane strony i pobierane pliki nie są zapisywane w historii przeglądania ani pobierania w Chrome.

Więcej informacji

Kliknij kolejno menu Chrome na pasku narzędzi przeglądarki → Nowe okno incognito.

Otworzy się nowe okno z ikoną incognito w rogu. Aby wyłączyć tryb, wystarczy zamknąć to okno.

Konto Google

Konto Google dostosowane do Twoich potrzeb

Na stronie ustawień konta Google możesz zobaczyć usługi i informacje powiązane z tym kontem oraz zmienić ustawienia bezpieczeństwa i prywatności.

Więcej informacji

Kliknij swoją nazwę użytkownika lub zdjęcie w prawym górnym rogu, a potem kliknij Konto, by otworzyć ustawienia.

Konto Google

Alerty o pojawieniu się Twojego imienia i nazwiska w sieci

Dzięki funkcji „Ja w internecie” możesz dowiedzieć się, co widzą inne osoby, gdy szukają Cię w Google, oraz zarządzać tymi informacjami. Pozwala ona ustawić Alerty Google, które monitorują, czy informacje o Tobie pojawiają się w internecie, i automatycznie podpowiada zapytania, na które warto zwrócić uwagę.

Więcej informacji

Zaloguj się na konto Google i przejdź do sekcji Ja w internecie.

Kliknij Zarządzaj alertami sieciowymi, a potem kliknij czerwony przycisk, by utworzyć alert.

Twoje imię i nazwisko pojawi się w polu tekstowym. Kliknij to pole, by zobaczyć więcej sugerowanych alertów.

Kliknij Dodaj, by dodać alert. Kliknij ikonę ołówka, by wprowadzić zmiany, lub ikonę kosza, by usunąć alert.

W menu Częstotliwość wybierz częstotliwość alertów.

Konto Google

Zarządzanie danymi zapisanymi na koncie Google

Panel Google pokazuje informacje o danych przechowywanych na Twoim koncie Google i ogólne informacje o ostatniej aktywności na nim. W tym jednym miejscu możesz łatwo przeglądać swoje dane i aktywność oraz zmieniać ustawienia takich usług jak Blogger, Kalendarz, Dokumenty, Google+ itp.

Więcej informacji

Otwórz Panel, by zobaczyć podsumowanie danych powiązanych z Twoim kontem Google i w razie potrzeby zmienić ustawienia osobiste.

Możesz tam przeglądać dane zapisane na Twoim koncie Google i zarządzać nimi.

Zobacz więcej narzędzi bezpieczeństwa