Pomiędzy i wewnątrz: Instytucje, organizacje i ich działania

Przednia okładka

Niniejszy tom jest zbiorem artykułów dotyczących różnych form organizacyjnego działania oraz instytucji społecznych działanie to regulujących. Bezpośrednią inspiracją dla jego powstania była trzykrotnie wznawiana praca W. Richarda Scotta Institutions and Organizations (2008). Jest to jednak tylko (i aż) inspiracja i nie ograniczamy się do jego rozumienia organizacji i instytucji, prezentując na przykład rozważania odrzucające konwencjonalną teorię organizacji i skupiające się na organizowaniu jako praktyce społecznej.

Tytuł tomu „Pomiędzy i wewnątrz” podkreśla sprzężenie zwrotne między zjawiskami zachodzącymi pomiędzy organizacjami (w polach organizacyjnych), a zjawiskami zachodzącymi – na tak rozumianym poziomie mikro – czyli wewnątrz organizacji. Są to dwa poziomy analizy i często badacze koncentrują się bardziej na jednym z nich, jednak naszym zdaniem zrozumienie rzeczywistości organizacyjnej bez ich wzajemnego i ciągłego odnoszenia nie jest możliwe. Podtytuł tomu brzmiący „Instytucje, organizacje i ich działania” podkreśla wspomnianą konieczność badania organizacji w odniesieniu do dwóch centralnych dla socjologii kategorii: instytucji społecznej i działania. W książce tej analizie poddane są działania aktorów indywidualnych wobec i w obrębie organizacji oraz działania aktorów organizacyjnych faktycznie będące zawsze działaniami jednostek w imieniu organizacji.

 

Kluczowe wyrazy i wyrażenia

Informacje o autorze (2014)

 Dr hab. Jolanta Arcimowicz – socjolog, adiunkt w Katedrze Socjologii i Antropologii Obyczajów i Prawa w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Interesuje się zagadnieniami z zakresu socjologii administracji, władzy i polityki, a także teorii demokracji. Autorka monografii „Rzecznik Praw Obywatelskich. Aktor sceny publicznej” (2003), „Urzędnicy w służbie demokratycznego państwa” (2011), artykułów naukowych opublikowanych m.in. w „Polish Sociological Review”, „Societas/Communitas”, „Służbie Cywilnej” oraz w publikacjach zbiorowych.

Prof. Barbara Czarniawska – magister psychologii (Uniwersytet Warszawski, 1970) i doktor nauk ekonomicznych (SGPiS, 1976), a obecnie profesor organizacji i zarządzania na Uniwersytecie w Göteborgu. Stockholm School of Economics, Copenhagen Business School i Helsinki School of Economics nadały jej tytuł doktora honoris causa. Bada organizowanie i zarządzanie z perspektywy konstruktywistycznej i feministycznej; ostatnio w centrum jej zainteresowań jest związek między praktyką zarządzania i kulturą masową. Jako metodolog zajmuje się technikami badań terenowych i zastosowaniem narratologii w naukach społecznych. Pisze w języku angielskim, szwedzkim, włoskim i polskim. Jej ostatnie książki po polsku to „Trochę inna teoria organizacji”, Poltext 2010; „Zmiana kadru: Jak zarządzano Warszawą w okresie przemian”, Sedno 2014.

Karolina J. Dudek – absolwentka Szkoły Nauk Społecznych PAN, zarządzania i stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej, etnologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. Napisała doktorat „Teoria zarządzania między nauką a praktyką”, który wkrótce będzie bronić w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Współautorka filmu antropologicznego „Żeby to było ciekawe…” (2009). Publikowała między innymi w „Kulturze i Społeczeństwie”, „Kulturze i Edukacji”, „Kulturze – Historii – Globalizacji”, „Etnografii Nowej”, „Ludziach” i kilku tomach zbiorowych. Obecnie realizuje projekty badawcze w IFiS PAN (grant NCN, „Tworzenie przestrzeni biura”) i IEiAK UW (grant MKiDN, „Oddolne tworzenie kultury”). Sekretarz redakcji „Stanu Rzeczy”.

Agnieszka Kaim – absolwentka psychologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz Podyplomowego Studium Zarządzania Organizacjami Pozarządowymi Collegium Civitas i Instytutu Studiów Politycznych PAN. Doktorantka w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie pracuje nad rozprawą doktorską dotyczącą relacji między polskimi organizacjami pozarządowymi. Członkini International Society for Third-Sector Research. Poza pracą naukową działa w organizacjach społecznych. Pełni funkcję prezeski Fundacji Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”.

Dr hab. Sławomir Łodziński – pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są: socjologia etniczności, ochrona praw mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, polityka państwa wobec mniejszości i cudzoziemców (imigracji), a także kwestie wielokulturowości. Posiada liczne publikacje z tej dziedziny. Obecnie prowadzi grant NCN pt. „Nazwy i granice etniczne. Problemy wprowadzania dwujęzycznych nazw miejscowości w Polsce na podstawie ustawy o mniejszościach z 2005 roku”.

Dr Jagoda Mrzygłocka-Chojnacka – absolwentka socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracuje w Instytucie Organizacji i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Jej zainteresowania badawcze obejmują problematykę kultury organizacyjnej, innowacyjności i ewaluacji. Jest autorką publikacji naukowych z tego zakresu oraz raportów ewaluacyjnych, podręczników dobrych praktyk i diagnoz, w szczególności dotyczących problematyki aktywizacji społeczno-
-zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Witold Nowak – absolwent socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz zarządzania na Politechnice Poznańskiej. Jego zainteresowania badawcze obejmują socjologiczne zagadnienia mniejszości społecznych oraz socjologię organizacji i zarządzania. Przygotowywany przez niego w Instytucie Socjologii UAM doktorat pt. „Postawy pracowników organizacji formalnych wobec zmiany organizacyjnej. Analiza socjologiczna” łączy perspektywy neoinstytucjonalną i kulturową w refleksji nad procesami społecznymi we współczesnych organizacjach. Jest uczestnikiem licznych projektów badawczych oraz członkiem European Sociological Association.

Maria Pacuska – absolwentka Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie doktorantka w Instytucie Studiów Społecznych im. Profesora Roberta B. Zajonca. Pracuje w Fundacji Rektorów Polskich. Specjalizuje się w ewaluacji polityk publicznych oraz w badaniach nad szkolnictwem wyższym. Brała udział w kilkunastu projektach badawczych, jest autorką i współautorką licznych raportów ewaluacyjnych oraz publikacji.

Dr Mikołaj Pawlak – absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW. Przewodniczy zarządowi Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Jego zainteresowania badawcze obejmują teorię nowego instytucjonalizmu, studia nad migracjami oraz socjologię wiedzy. W jego książce „Organizacyjna reakcja na nowe zjawisko” zastosowana jest perspektywa neoinstytucjonalnych studiów nad organizacjami do zagadnienia powstających polityk integracji uchodźców w Polsce. Obecnie kieruje projektem badawczym „Co wypełnia próżnię socjologiczną?”, w którym problem poziomów mikro i makro w socjologii podejmowany jest z perspektywy sieci społecznych oraz nowego instytucjonalizmu.

Dr Piotr Pilch – absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog o specjalizacji psychologia organizacji i pracy, doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Pracuje jako starszy wykładowca w Katedrze Nauk Społecznych Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz szkolenia i rozwoju. Prowadzi działalność szkoleniową w obszarze kompetencji menedżerskich, głównie w firmach produkcyjnych i administracji publicznej. Jego zainteresowania naukowe dotyczą obszaru mało spopularyzowanego na gruncie polskim – zachowań politycznych w organizacji. Autorskie publikacje poświęcone są kwestiom etycznym z nimi związanym oraz takim ich skrajnym przejawom jak mobbing.

Tomasz Piróg – socjolog, asystent w Katedrze Socjologii Gospodarki i Komunikacji Społecznej Wydziału Humanistycznego AGH. W roku akademickim 2011/12 jako stypendysta DAAD był gościem Uniwersytetu w Halle (Niemcy). Jego zainteresowania teoretyczne związane są ze zmianą instytucjonalną, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotowego sprawstwa. Obecnie przygotowuje pracę doktorską dotyczącą instytucjonalizacji współpracy finansowej samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi.

Dr Łukasz Srokowski – absolwent Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w socjologii organizacji z naciskiem na kulturę organizacji oraz w socjologii edukacji. W latach 2010–2012 pełnił funkcję prodziekana ds. studenckich na Wydziale Ekonomiczno-Managerskim Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu. Oprócz pracy naukowej, zajmuje się konsultingiem i szkoleniami, w praktyce wdrażając wiedzę teoretyczną w organizacjach biznesowych i sektorze publicznym w Polsce i za granicą. Autor publikacji naukowych i popularyzatorskich, takich jak książka „Zmienić myślenie o firmie: zarządzanie kulturą organizacyjną w Polsce”, oraz licznych artykułów w periodykach takich jak „Personel i Zarządzanie”.

Informacje bibliograficzne